صدا و سیما و عادی جلوه دادن امر استثنایی؛ نقض حقوق بشر در سراسر جهان / یادداشت

✍️فرهاد قنبری

در سالهای اخیر خبرنگاران و مدیران صدا و سیما از شادی در پوست خود نمی گنجند‌ و چپ و راست خبرهای دست اول وحشتناک و آزار دهنده ای از سراسر جهان به ببینندگان خوشبخت و سعادتمند خود مخابره می کنند. از مرگ فجیع جمال خاشقچی تا اعتراضات جلیقه زردهای فرانسوی و مرگ دلخراش جرج فلوید همه و همه گوشه ای از جهان پلشت و شنیعی است که صدا و سیما برای بینندگان خود به نمایش می گزارد و به صورت غیر مستقیم آنها را به شکرگزاری از اینکه در ایران امن و آزاد و بدون خشونت زندگی می کنند دعوت می نمایند.

جهان بیرون از مرزهای ایران برای صدا و سیما، جهان گرگ هاست. جهانی که در اخلاق و انسانیت به پای قدرت و شهوت و سرمایه داری ذبح شده است و انسانها در لنجزاری از دروغ و فقر و خشونت گرفتار شده اند.

جهان بیرون از مرزهای ایران در صدا و سیما، جهان مثله شدن خاشقچی هاست، جهان کتک خوردن و بازداشت پیران و زنان در خیابانهای پاریس، جهان تجاوز ترامپ به زنان مظلوم و بی دفاع آمریکا، جهان شکستن گردن جرج فلویدها و سیاهان و در یک کلام جهان تبعیض و بردگی و فحشا و فقر و بی عدالتی و افسردگی و خودکشی است.

اما هدف اصلی صدا و سیما از نمایش پرتکرار این تصاویر و اخبار چیست؟ آیا هدف صرفا تاکید و برجسته کردن تقابل دوتایی “مای مرفه و خوشبخت و آزاد” در مقابل “آنهای فلک زده و بدبخت” است؟

صدا و سیما در پس این هدف ظاهری هدف دیگری را دنبال می کند که به مراتب مهمتر از این هدف معمول و روتین رسانه هاست.

صدا و سیما با نمایش مکرر سبعیت آل سعود در برخورد با روزنامه نگاران یا سرکوب معترضان توسط حکومت فرانسه یا قتل وحشیانه جرج فلوید در آمریکا می خواهد، این واقعیت را به ببینده انتقال دهد که اینگونه رفتارها در همه جای دنیا امری معمول و طبیعی است. صداو سیما به دنبال القاء این است که در همه کشورها خبرنگاران مخالف را زندانی و به قتل می رسانند، همه جا مخالفان سرکوب می شوند و در همه کشورها تبعیض و بی عدالتی حکفرماست.

[بی جهت نبود که قتل جمال خاشقچی و جرج فلوید آن قدر مهم بود که اگر برای مدیران تلویزیون مقدور بود جنازه آنها را خریده و به عنوان آرم یکی از شبکه ها استفاده می نمودند] نمایش پرتکرار خبر قتل خاشقچی و فلوید در تلویزیون علاوه بر هدف ظاهری تحریک افکار عمومی علیه خاندان سعود و حاکمان آمریکا، یک هدف اصلی داشت و آن طبیعی جلوه دادن یک وضعیت استثنایی در سراسر جهان است.

صدا و سیما با ارائه اخباری طولانی و هیجانی از شورش موسوم به “تسخیر وال استریت” و “جوانان انقلابی جلیقه زرد و سرکوب و به خاک و خون کشیده شدن آنها توسط رژیم سفاک مانوئل مکرون” و قتل جرج فلوید و.. بیشتر از آنکه در پی نقد چنین برخوردی باشد به دنبال عادی نشان دادن چنین رفتارهایی از سوی حاکمان و دولتمردان در سراسر جهان است‌..