صدور حکم جلب برای مهدی هاشمی به دلیل در «غیبت بسر بردن»/ «عدالت علی» از این «غیبت» پس از مرخصی هیچ ویدئویی ندارد؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_مرکز رسانه قوه قضاییه از صدور حکم جلب مهدی هاشمی به دلیل عدم بازگشت او از مرخصی به زندان خبر داده است. علی خضریان نماینده مجلس شورای اسلامی پیشتر از عدم حضور مهدی هاشمی در زندان خبر داده بود.

مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی به جرم اختلاس و ارتشاء و جرایم مربوط به مسائل امنیتی به ده سال زندان، رد مال و جزای نقدی محکوم شده بود. دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور نیز این حکم را تأیید کرد و او امرداد ۱۳۹۴ برای اجرای حکم ده سال حبس به زندان اوین رفت اما حالا مشخص شده که گویا او با استفاده از مرخصی از زندان خارج شده و دیگر برنگشته است!

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «در حاشیه بازدید از زندان اوین مطلع شدم جناب مهدی هاشمی از اسفندماه سال گذشته و بدون تعیین سقف زمانی به مرخصی رفته است؛ از نماینده دادستان علت را جویا شدم و مقرر شد به‌ سرعت رسیدگی و به کمیسیون اصل ۹۰ گزارش شود. عدالت ایجاب می‌کند همه زندانیان از شرایطی برابر بهره‌مند باشند.»

ساعاتی بعد مرکز رسانه قوه قضاییه با انتشار خبر صدور حکم جلب برای مهدی هاشمی اعلام کرد که «در پی اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در روز‌های اخیر مبنی بر اعطای «مرخصی بدون سقف زمانی» به مهدی هاشمی، به اطلاع می‌رساند، هیچگونه مرخصی بی‌وجهی به نامبرده اعطا نشده است و محکوم علیه، طبق قانون برای مدت مشخصی به مرخصی اعزام شده بود، ولی مدتی است در غیبت بسر می‌برد!»

در ادامه گزارش خبرگزاری میزان آمده: «متأسفانه نامبرده پس از پایان زمان مرخصی، از مراجعت به زندان خودداری نموده و غیبت کرده است؛ اخطار قانونی لازم به وی داده شده است و چون به زندان بازنگشته است بر همین اساس حکم جلب این محکوم صادر شده است.»

باشگاه خبرنگاران جوان هم اعلام کرده که محسن هاشمی برادر بزرگتر مهدی هاشمی و رئیس پیشین شورای اسلامی شهر تهران درباره صدور حکم جلب علیه برادرش به خبرنگار این وبسایت گفته که «در مورد موضوع مرخصی و حکم جلب مهدی حرفی نمی‌زنم اما جزئیات انشاالله بعدا اعلام می‌شود.»

این خبر در حالی منتشر شده که گروهی موسوم به «عدالت علی» با ادعای «هک» دوربین‌های مداربسته زندان اوین، بخش‌هایی از «آرشیو» تصاویر زندان را منتشر می‌کند. با وجود اینکه این گروه آرشیوهایی از سال‌های گذشته را نیز در دست داشته و بخشی از آن را منتشر کرده اما تا کنون درباره عدم حضور مهدی هاشمی در زندان «افشاگری» نکرده است آنهم در حالی که غیبت مهدی هاشمی از زندان اساسا به «هک» هم نیاز نداشته اما ظاهرا همه، جز خود زندانی و خانواده‌اش، از آن بی‌اطلاع مانده‌اند!

زندانی شدن مهدی هاشمی پیشتر هم با حاشیه‌هایی همراه بود. یک ماه پس از حضور او در زندان در شهریور ۱۳۹۴ غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی وقت قوه قضاییه که اکنون بجای «قاضی مرگ» بر مسند ریاست این قوه نشسته است در یک نشست خبری اعلام کرد که در جریان بازرسی سرزده از بند هفت و هشت زندان اوین حدود ۳۰ سکه طلا و یک گوشی تلفن همراه و سیم‌کارت از مهدی هاشمی کشف شده است.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل مهدی هاشمی در توجیه به همراه داشتن این حجم سکه و گوشی موبایل گفته بود که موکل وی قصد داشته سکه‌هایی را که با خود به داخل زندان اوین برده بود به دیگران عیدی بدهد!

محمود علیزاده طباطبایی همچنین مدعی شده بود که در زمان ورود مهدی هاشمی به زندان اوین، موبایل و سکه‌های همراه او صورت‌جلسه شده بود.

طباطبایی درباره تلفن همراه مهدی هاشمی نیز توضیح داد که این تلفن بدون دوربین است و در زمان ورود او به زندان مانند سکه‌ها صورت‌جلسه شد. این وکیل دادگستری همچنین مدعی شده بود که نسبت به موکل‌اش بی‌طرفانه برخورد نمی‌شود! این وکیل اما پس از آنکه موکل‌اش بعد از مرخصی دیگر به زندان برنگشت، اطلاع‌رسانی نکرده و به «بی‌طرفانه» بودن برخوردها ایرادی نگرفته است!