صد و هشتاد کارگر کارخانه قطعه سازی مارلیک قزوین تعدیل شدند

 

نگام ، حقوق بشر _ کارگران شاغل در کارخانه قطعه سازی مارلیک سان قزوین از تعدیل ۱۸۰ نفر از همکاران خود، از ابتدای دی ماه سال جاری خبر دادند.

 

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، کارگران کارخانه مارلیک سان قزوین گفتند: “این کارخانه که اوایل امسال ۳۴۰ نفر کارگر مشغول به کار داشت، هم‌اکنون به علت پرداخت نشدن مطالباتش از سوی دو خودروساز بزرگ کشور، از اول دی‌ماه جاری اقدام به تعدیل ۱۸۰ کارگر با سوابق  یک الی ۱۵ سال کرده است”.

این کارگران با بیان اینکه این واحد هم‌اکنون ۱۶۰ کارگر دارد، ادامه دادند: “در حال حاضر سایر کارگران که قرارداد آنها یک الی دو ماهه تمدید می‌شود، نگران امنیت شغلی خود شده‌اند”.

منابع کارگری به نقل از کارگران این کارخانه گفته می‌شود: “این واحد تولیدکننده قطعات خودرو بعد از گذشت ماه‌ها از تحویل محصولات سفارشی به خودروسازان، هنوز نتوانسته است مطالبات خود را از این تولیدکنندگان دریافت کند”.

این منابع کارگری از تلاش همکاران تعدیل شده خود برای دریافت مقرری بیمه بیکاری و بازگشت به کار خبر دادند. آنان با ابراز نگرانی از وضعیت بیکاری خود گفتند: “بعد از سال‌ها کار در این کارخانه فرصت شغلی جدیدی برایمان وجود ندارد. با آنکه تعداد زیادی از ما کارگران مارلیک سان ماهانه مبلغ زیادی از دستمزد دریافتی خود را بابت اجاره‌بهای مسکن پرداخت می‌کنیم در حال حاضر به دلیل بیکاری جدا از آنکه در وضعیت بدی از لحاظ معیشتی قرار خواهیم گرفت امکان پرداخت اجاره خانه‌هایمان را نداریم”.

آنها بابیان اینکه مسئولان با پیگیری خود می‌توانند کارگران بیکار شده را به کار سابق‌شان بازگردانند، در خاتمه گفتند: “در صورتی که حداقل بخشی از طلب‌های مالی شرکت مارلیک سان از سوی دو خودروساز پرداخت شود کارفرمای این کارخانه قادر خواهد بود مجدداً کارگران بیکار  شده را به کار بازگرداند”.

به گفته کارگران این کارخانه، پیش از این کارگران در سه شیفت کاری حاضر می‌شدند اما با تعدیل این تعداد نیروی کار در حال حاضر تعداد شیفت‌های کارخانه  به یک شیفت تقلیل یافته است.

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین نیز در ارتباط با اخراج کارگران مارلیک سان گفت: “شرکت مارلیک سان قزوین، تولیدکننده قطعات خودرو، به علت مشکلات مالیاخیراً گروهی از کارگران قراردادی خود را با اتمام قرارداد کار تعدیل کند”.

عیدعلی کریمی با بیان اینکه مسئولان با پیگیری خود می‌توانند از تعدیل کارگران این واحد تولیدی جلوگیری کنند، اظهار داشت: “با حمایت نمایندگان مجلس و رسانه‌ها و دیگر مسئولان مشکلات این کارگران سریع‌تر حل می‌شود، چراکه بسیاری از این کارگران بیکار شده یا مستاجرند یا فرزندان دانشجو دارند و این مشکل غیرمترقبه مسائل خانوادگی آنان را پیچیده کرده است”.