«صفیره»، جسم و روان اهوازی ها را آزار می دهد / «زباله شهر» رعب آور در همسایگی اهواز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ عکس های منتشر شده از صفیره(سایت مصوب محیط زیست در طرح جامع مدیریت پسماند شهر اهواز)، در شبکه های مجازی بیشتر به صحنه های خوف آور فیلم های هالیوودی می ماند، صحنه هایی از شهری ویران شده و پرندگانی سیاه بال که به امید پیدا کردن طعمه ای بر فراز تلی از آوار و زباله پرواز می کنند.

 پریسا عظیمی طی گزارشی در ایران نوشت : جاده دسترسی به سایت زباله صفیره ازمیان کوه هایی از زباله ها می گذرد. با وجود تلاش ها و فعالیت های انجام شده دراین سایت اما محل دفن زباله کلانشهر اهواز با چالش ها و بحران های اساسی مواجه است و بهداشت و سلامت شهروندان اهوازی را بشدت تهدید می کند. دود آتش سوزی های متعدد و رفت و آمد و حضور افراد دوره گرد و سودجو در اطراف این سایت و معضلات مختلف فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی بیش از همه به چشم همسایگان این سایت می رود. در فصل گرما و در زمانی که اهواز دمای حدود ۵۰ درجه را تجربه می کند، آتش سوزی های سریالی و بوی غیر قابل تحمل دود و زباله های سوخته شده، هم جسم را می آزارد و هم روح و روان شهروندان اهوازی را.

کیفرخواست به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی

به گفته مهندس «محمدجواد اشرفی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در یک ماه گذشته، وضعیت نامناسب و اسفبار مدیریت پسماند و وضعیت محل دفن زباله های اهواز، بحران زیست محیطی برای شهروندان اهوازی و دیگر خوزستانی ها ایجاد کرده است.

اشرفی در گفت و گوبا خبرنگار ما می افزاید: با وجود تذکرات اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز برای انجام اقدامات

کوتاه مدت و برنامه ریزی کامل برای ساماندهی محل دفن زباله های اهواز، هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است، حتی در آخرین بازدیدی که از این سایت داشتیم با وجود میزان آلودگی بالای آن، هیچ اقدام موثر و مطلوبی از سوی شهرداری برای ساماندهی این وضعیت انجام نشده است.

وی به واحد جداسازی بازیافت پسماندهای تر و خشک زباله ها که به خاطر شیوع کرونا و سلامتی کارگرانش به طور موقت تعطیل شده اشاره می کند و ادامه می دهد: این دلیل نمی شود که در چنین شرایطی پسماندهای زباله های شهر اهواز به شکل نادرست رها شوند.

 اشرفی، میزان پسماندهای شهر اهواز را با تناژ تقریبی ۸۰۰ تن در شبانه روز می داند و این طور بیان می کند: این زباله ها در محل دفن پسماندها به طور غیربهداشتی رها می شوند و به لحاظ عدم مدیریت، آلودگی زیست محیطی شدیدی ایجاد کرده اند. آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی که در چهار ماه اخیر در این سایت داشتیم آلودگی قابل توجهی به سمت شهر اهواز آورد و تنفس را برای ساکنان آن مناطق بسیار سخت و دشوار کرد؛ البته در این مورد تذکرات زیادی به مسئولان شهرداری داده شده و کارگروهی متشکل از معاون عمرانی استاندار و معاون دادستان و دیگر مسئولان مربوطه تشکیل شده و اداره محیط زیست شهرستان اهواز برای رسیدگی مسئولان شهرداری به این وضعیت کیفرخواستی را به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی تنظیم کرده و دادستانی هم روی این موضوع حساس شده که قطعا برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تاکید می کند: چنانچه شهرداری به تذکرات و وعده های داده شده جامه عمل نپوشاند، مقامات قضایی برخورد قضایی و قانونی خواهند کرد، البته اشرفی این نکته را هم یادآور می شود که بیان این مشکلات به معنای نادیده گرفتن تلاش های مجموعه شهرداری اهواز نیست. شهرداری اهواز با چالش های مالی وعدم توانمندی در زمینه های فنی مواجه است که این موارد موجب شده تاکنون سرمایه گذاری خوبی در زمینه بازیافت و تفکیک زباله که سرمایه ملی هم محسوب می شود، انجام نشود.

از سال ۹۴ صفیره رها شد!

در همین حال مهندس «علیرضا عالی پور»، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز هم معتقد است، تا سال ۹۴ دفن زباله های شهر اهواز به صورت بهداشتی انجام می شده اما از سال ۹۴ تاکنون به دلیل سوء مدیریت ها در شهرداری مانند تخلفات مالی و فنی دفن پسماند زباله ها با مشکلات عدیده ای روبه رو شده است.

به گفته عالی پور، سایت صفیره در سال ۸۹ به عنوان سایت مصوب محیط زیست در طرح جامع مدیریت پسماند شهر اهواز تصویب شد و شهرهای شیبان و کوت عبدالله نیز موظف شدند زباله خود را به این سایت منتقل کنند. این زباله دان حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد و در این محل تلاش شده با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و همچنین بکارگیری سیستم های جدید، میزان زباله دفنی به حداقل برسد.

وی به اجرای تجربه ژاپنی ها در اهواز اشاره می کند و می گوید: در سال ۹۱ مقرر شد روش های دفن بهداشتی و بازیافت عملیاتی شود از این رو بخشی از اعتبارات را که ۱۰ میلیارد تومان بود دولت پرداخت کرد و در مجموع با احداث چندین کیلومتر جاده و برق کشی و دیوار کشی و… سایت صفیره محصور شد و اولین سلول دفن به روش بهداشتی با متد «فوکوئوکا» که الگو گرفته از کشور ژاپن بود احداث شد؛ این روش بر اساس دفن در ارتفاع طراحی شده و این هم به دلیل شرایط خاص اهواز و بالا بودن سطح آب های زیرزمینی آن بود. زیرا سرایت شیرابه زباله به آب های تحت الارضی و اتصال به سفره های زیرزمینی سبب آلودگی این آب ها می شد، آبی که در برخی روستاهای اطراف از طریق چاه های عمیق به مصرف شرب اهالی می رسید. بنابراین بهترین روش استحصال شیرابه، بازچرخانی و تصفیه آن و خروج گاز از طریق لوله های عمودی بود.

عالی پور با بیان اینکه اولین سلول با موفقیت ساخته شد، می افزاید: زیرسازی و بتون ریزی کف سلول، حوضچه جمع آوری شیرابه، کارخانه پردازش و تفکیک و جاده های دسترسی، برق کشی و دیوارکشی و محوطه سازی انجام شد و تقریبا تا پایان سال ۹۳ با وضعیت مطلوبی مشغول فعالیت بود و طبق پیش بینی های صورت گرفته سلول اول باید طی ۵ سال پر می شد و در این فاصله شهرداری باید اقدام به سلول دوم می کرد. اما به دلیل سوء مدیریت هایی که به وجود آمد پرونده های بسیار زیادی برای شهرداری مفتوح شد که یکی از این پرونده ها هم مربوط به سایت صفیره بود که با تغییرات در سازمان پسماند، امور از مدار کار خارج شد و سلول اول پیش از موعد ظرفیتش پر شد و با وجود هزینه منابع درآمدی سلول دیگری هم برای بهره برداری آماده نشده بود.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز این طور ادامه می دهد که از سال ۹۴ تاکنون هم متاسفانه دفن زباله ها در فضای ۱۲۰ هکتاری سایت صفیره به صورت سنتی انجام می شود که مشکلات ناشی از آن به دلیل نبود اعتبارات در شهرداری و عدم حمایت دولت بوده است.

مهندس عالی پور با اشاره به اینکه کارخانه تفکیک زباله به دلیل کرونا تعطیل شده بود و اکنون حدود یک ماهی است که فعال شده و کارگران هم در آن مشغول به کار هستند، ادامه می دهد: درحال حاضرساخت یکی دیگر از سلول های دفن زباله را در دستور کار قرار داده ایم که ظرف یک سال آتی به بهره برداری می رسد.

برش

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان : این زباله ها در محل دفن پسماندها به طور غیربهداشتی رها می شوند و به لحاظ عدم مدیریت، آلودگی زیست محیطی شدیدی ایجاد کرده اند. آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی که در چهار ماه اخیر در این سایت داشتیم آلودگی قابل توجهی   به سمت شهر اهواز آورد و تنفس را برای ساکنان آن مناطق بسیار سخت و دشوار کرد. اداره محیط زیست شهرستان اهواز برای رسیدگی مسئولان شهرداری ،  به این وضعیت کیفرخواستی را به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی تنظیم کرده است.