صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصادی ایران در ۱۴۰۰، ۲.۵ درصد؛ رشد اقتصاد جهانی ۶ درصد!/تورم ۳۹ درصدی در انتظار ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامصندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود درباره “چشم‌انداز اقتصادی جهان” که روز گذشته منتشر کرده به وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف در دوران شیوع کرونا و سالهای پیش رو پرداخته است.

به گزارش بی بی سی، این سازمان رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۵ درصد اعلام کرده؛ در حالی که در گزارش قبلی خود که پاییز پارسال منتشر شده بود، این رقم منفی ۵ درصد پیش‌بینی شده بود. پیش‌بینی این سازمان برای افزایش تولید ناخالص داخلی ایران در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب ۲.۵ و ۲.۱ درصد است.

همچنین صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که نرخ تورم در ایران طی سال گذشته خورشیدی ۳۶.۵ درصد بوده و انتظار می‌رود در سال جاری این رقم ۳۹ درصد شود.

بر اساس این گزارش اقتصاد افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۵ درصد کوچکتر شده و پیش‌بینی شده اقتصاد این کشور امسال و سال بعدی میلادی به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد رشد کند.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید که با گذشت یکسال از شروع همه‌گیری کووید-۱۹ در جهان این بیماری کماکان قربانی می‌گیرد ولی افزایش واکسیناسیون چشم‌انداز بهتری را ترسیم کرده است؛ در عین حال گفته شده هنوز بهبود اقتصاد جهانی با “عدم‌قطعیت” روبروست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد مالی بین‌المللی انتظار دارد اقتصاد جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ شاهد یک رشد ۶ درصدی باشد. صندوق در ماه ژانویه پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصادی جهان در این سال ۵.۵ درصد خواهد بود.

در صورت تحقق، این سریع‌ترین رشد سالانه اقتصاد جهان از ۱۹۸۰ میلادی به این طرف خواهد بود که صندوق بین‌المللی پول آن را ثبت کرده است. در این پیش‌بینی، رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ کاهش خواهد یافت و به ۴.۲ درصد می‌رسد، که باز هم میزان قابل توجهی است.

آغاز همه‌گیری کرونا در اواخر زمستان سال گذشته و محدودیت‌های ناشی از آن، آسیب‌های زیادی به اقتصاد کشورهای مختلف زده است و طبق برآورد کارشناسان اقتصادی صندوق بین‌المللی پول، موجب شده است که اقتصاد جهان حدود ۳.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ کوچک شود.