صنعتی‌شریفی‌ها فارغ‌التحصیل‌نشده چمدان می‌بندند/برخی دانشجویان فقط برای خارج رفتن، درس می‌خوانند/کار پیدا کردن برای دیپلمه‌ها راحت‌تر از تحصیلکرده‌هاست

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممدیر امور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف گفت: آنچه که در این سال‌ها بر رفتن دانشجویان و فارغ‌التحصیلان از کشور تاثیر گذاشته، صرفا مسائل غیرعلمی بوده است.

«علی محمد افشین همتیار» مدیر امور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره میزان مهاجرت فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بیان داشت: برای ادامه تحصیل، دانشجویان زیادی به خارج از کشور می‌روند، اما من آمار اینکه چه تعداد ماندند و چه تعداد برگشتند را ندارم.

وی ادامه داد: در همین سال‌های اخیر هم برخی از دانشجویانی که قصد رفتن دارند، اولویت‌شان درس خواندن نیست، یعنی برای درس خواندن به خارج از کشور نمی‌روند، بلکه به خاطر خارج رفتن است که می‌خواهند درس بخوانند و متاسفانه بعضا آینده روشنی برای خود در کشور قائل نیستند.

مدیر امور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف گفت: آن‌ها فقط می‌خواهند به خارج از کشور بروند و برای همین پذیرش می‌گیرند، البته اینطور هم نیست که درس خواندن را دوست نداشته باشند.

این استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف گفت: دانشگاه شریف، میزبان داوطلبانی است که مسیر سختی را طی کردند و بالاخره موفق شدند به این دانشگاه بیایند. در این میان دانشجویانی هستند که از آینده تصوراتی دارند که فکر می‌کنند در کشور شدنی نیست. به طور مثال آینده روشنی نمی‌بییند و می‌گویند درست است که با خارج رفتن ممکن است خیلی چیز‌ها را از دست بدهم، اما حداقل یک ثباتی در آنجا وجود دارد که در ایران وجود ندارد.

وی افزود: من به دانشجویان می‌گویم که هر چیزی خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد، به طور مثال در ایران ماندن یا رفتن خوبی و بدهای خاص خودش را دارد و هرکسی باید نسخه زندگی خودش را با توجه به شرایطی که دارد بپچید. اکنون فقط یک نسخه در دست همه وجود دارد که پارامترهای بیرونی مانند شغل، قیمت مسکن و… در آن تاثیرگذار است.

مدیر امور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف گفت: دانشجویان شریف امکان این را دارند که از کشور بروند، زیرا نسبت به سایرین استعداد بالاتری داشته و در دانشگاه معتبری‌تری درس خوانده‌اند، از این رو شرایط برایشان فراهم‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: البته این جو در دانشگاه‌های دیگر هم وجود دارد، اما شرایط رفتن برایشان فراهم نمی‌شوند. اینطور نیست که دانشجویان دانشگاه‌های درجه دو نمی‌خواهند از کشور بروند، بلکه شرایطش را ندارند.

وی بیان کرد: پیدا کردن یک جایگزین برای آموزش دروس عملی رشته کامپیوتر شاید راحت‌تر باشد، اما برای دروس مکانیک، عمران و نظایر آن دشوارتر است. ما تلاش کردیم در ترم گذشته برای دانشجویان کامپیوتر یک سری قطعات را ارسال کنیم تا آن‌ها مقداری کارهای فیزیکی، عملی و سخت افزاری انجام دهند.

همتیار گفت: بعد از اینکه آموزش‌ها مجازی شد بهترین شبیه سازها معرفی شدند تا دانشجویان بتوانند با آن‌ها کار کنند. اگر خود افراد آنچه که در آزمایشگاه به آن‌ها گفته شده حتی به شکل مجازی انجام بدهند به درصد قابل توجهی از دانش می‌رسند، زیرا برای ورود به صنعت بار زیادی را متحمل نخواهند شد.

مدیرامور اجتماعی دانشگاهی صنعتی شریف گفت: البته عمدتا در مقاطع تحصیلات تکمیلی اینطور نیست، زیرا آن‌ها به بلوغ این مساله رسیده‌اند و راه خود را انتخاب کرده‌اند، اما قطعا تاثیر کلاس‌های حضوری بهتر است. البته این دوران هم محسناتی داشت، به طور مثال ما توانستیم ابزارهایی را فراهم کنیم که بعدها هم مورد استفاده قرار بگیرد.

این استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعت شریف در واکنش به افت یادگیری در سایر مجموعه‌ها و مراکز آموزشی گفت: ظاهرا هدف از گسترش این نوع مجموعه‌ها این بوده که فقط آمار فارغ التحصیلان را زیاد کنند و آن زمان فکر خاصی برای این مسئله نشده است. یک عده فقط خواستند که مدرک بگیرند در حالی که بار علمی برای دانشجو نداشت.

همتیار گفت: خیلی وقت‌ها به خاطر اینکه سطح آموزش پایین بوده، کیفیت تدریس هم کاهش یافته و حجم درس‌ها کم شده است، بنابر این روند آموزشی در یک سیکل منفی قرار گرفته و دانشجویان ضعیف‌تر شدند و عملا همه چیز مدرک شد. یکی از معضلات ما هم فارغ التحصیلانی است که نتوانستیم برایشان شغل درستی تعریف کنیم و انتظار آن‌ها بالا رفته است.

کار پیدا کردن برای دیپلمه‌ها راحت‌تر از لیسانسه‌هاست

وی درباره نگرانی بابت تامین شغل برای فارغ التحصیلان گفت: پشنهاد کار برای دیپلمه‌های بیکار راحت‌تر از پیدا کردن کار برای لیسانسه‌های بیکار است. زیرا آن‌ها می‌گویند ما این همه درس خوانده‌ایم که فلان شغل یا فلان درآمد را داشته باشم؟ پس اصلا سرکار نمی‌روم تا شغلی که می‎خواهم پیش بیاید.

مدیرامور اجتماعی دانشگاهی صنعتی شریف درباره کاهش آمار داوطلبان کنکور گفت: طی سال‌های گذشته آمار ورودی‌ها به مجموعه‌های آموزش عالی کمتر شده، زیرا جمعیت کاهش پیدا کرده است. در سال ۷۹ تعداد داوطلبان کنکور بیش از دو میلیون نفر بود که تعداد زیادی از آن‌ها در رشته ریاضی و فیزیک بودند اما امسال این آمار به حدود یک میلیون نفر رسیده و بیشتر آن‌ها در رشته تجربی بوده‌اند.

مدیرامور اجتماعی دانشگاهی صنعتی شریف در پایان گفت: برخی از جوانان فقط به آخر مسیر نگاه کرده و تصور می‌کنند که جراح می‌شوند و البته خیلی از آن‌ها هم جذب نخواهند شد و به طور حتم مهاجرت از رشته ریاضی به تجربی قطعا به خاطر آینده شغلی است.