“ضریب نفوذ اینترنت در ایران به بیش از ۹۰ درصد رسید”

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، بر اساس آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران ضریب نفوذ اینترنت در این کشور نزدیک به ۹۱ درصد رسیده است. بیش از ۶۴ میلیون نفر با تلفن موبایل به اینترنت وصل می شوند.

به گزارش دویچه وله فارسی، ضریب نفوذ اینترنت و استفاده از تلفن همراه در ایران افزایش چشمگیری یافته است. آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران که مربوط به خرداد سال جاری است نشان می‌دهد که شمار مشترکان اینترنت باندپهن در ایران به ۷۴ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۵۹۵ نفر رسیده و ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۷۸، ۹۰ درصد است.

معیار سنجش ضریب نفوذ اینترنت، استفاده شهروندان از فناوریهای دسترسی ADSL  (۱۲ درصد)، نسل ۳ و ۴ موبایل (۸۶ درصد)، اینترنت وای فای و TDLTE (۲ درصد) بوده است.

به این ترتیب بیش از ۶۴ میلیون نفر در ایران از طریق گوشی موبایل وارد اینترنت جهانی شده اند. به گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بیش از ۱۰ میلیون و ۳۸۱ هزار نفر مشترک اینترنت پهن باند ثابت هستند.

ضریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار در ایران۱۴‌‌، ۷۸ درصد و ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت ۱۲، ۶۵ درصد اعلام شده است.

افزایش دوبرابری ضریب نفوذ اینترنت موبایل

بر اساس داده های رسمی، ضریب نفوذ اینترنت باندپهن ثابت از سال ۹۵ تاکنون رشد بسیار کمی داشته و در مقابل ضریب نفوذ اینترنت موبایل که در سال ۹۵ حدود ۴۰ درصد بوده، در سال ۹۶ به نزدیک ۶۰ درصد رسیده و در سال ۹۸ به ۸۰ درصد نزدیک می‌شود. 

شمار مشترکان اینترنت موبایل در سال ۹۵ حدود ۳۵ میلیون نفر برآورد شده و با عبور از مرز ۶۰ میلیون نفر در سال ۹۷، در سه ماهه نخست سال جاری شمسی به بیش از ۶۴ میلیون نفر رسیده است.

آمار آلمان

در آلمان اینگونه آمار دقیقتر به اطلاع عموم می‌رسند. به عنوان مثال، سنین مصرف کنندگان و میزان استفاده گروه های سنی از اینترنت نیز اعلام می‌شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر اساس گزارش اداره آمار آلمان در ماه اوت سال جاری ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۰ سال این کشور از اینترنت جهانی استفاده کرده اند.

طبق آماری که اواخر سال گذشته میلادی منتشر شد، دستکم ۵۴ میلیون و ۱۴۰ هزار شهروند آلمانی بالای ۱۶ سال به اینترنت متصل هستند.

جمعیت آلمان نزدیک به ۸۳ میلیون نفر است.