طالبان با ایران هم‌مرز شد؛ دو گمرک مرزی افغانستان با ایران به دست طالبان افتاد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگمرک‌های مرزی «اسلام قلعه» و «ابونصر فراهی» در مرز ایران و افغانستان روز پنج‌شنبه به کنترل نیروهای طالبان درآمدند.

به گزارش رسانه‌ها در ایران، روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۰ ابتدا خبر سقوط گمرک مرزی اسلام قلعه و ساعاتی بعد خبر به کنترل در آمدن گمرک مرزی ابونصر فراهی به دست طالبان منتشر شد.

«لطیفی»، سخن‌گوی گمرک ایران نیز در پی تصرف این دو گمرک توسط طالبان اعلام کرد «تجار تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله‌های تجاری در رویه‌های مختلف به مرزهای دوغارون و ماهی‌رود خودداری کنند. »

به عبارت دیگر، از عصر روز پنج‌شنبه در مرز اسلام قلعه در ولایت «هرات»، نزدیک مرز مقابل دوغارون خراسان رضوی و بندر ابونصر فراهی در ولایت «فراه» افغانستان مقابل مرز ماهی‌رود در خراسان جنوبی روند تجارت ایران با افغانستان متوقف شده است.

ایران و افغانستان دارای سه گمرک مرزی هستند که در حال حاضر مرز «میلک» در استان سیستان و بلوچستان شامل این محدودیت نیست.

گفته شده سربازان مرزبانی افغانستان در پی حمله طالبان مجبور به ورود به خاک ایران شدند.

طی روزهای گذشته با افزایش تنش و درگیری‌ها در افغانستان، «محمد اشرف غنی»، رییس‌جمهوری افغانستان با اشاره به این که مسوولیت خون‌ریزی و ویرانی در این کشور به دوش طالبان و حامیان آن است، گفت بود هیچ‌گونه معامله و اراده تسلیم‌شدن در مقابل طالبان وجود ندارد.

به گفته منابع جمهوری اسلامی، بیش از ۸۵ درصد خاک افغانستان در اختیار طالبان است.

هم‌چنین رییس جمهوری تاجیکستان دستور استقرار ۲۰ هزار سرباز اضافی را در مرزهای افغانستان صادر کرده است.

روز چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰، اجلاسی با عنوان «گفت‌وگوهای بین‌الافغانی» با حضور نمایندگان دولت افغانستان و هیات سیاسی طالبان به میزبانی جمهوری اسلامی برگزار شد.