طالبان مدعی دیدار نماینده ظریف با معاون سیاسی این گروه شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر مدعی دیدار «محمد ابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان با «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان در دوحه شد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر مدعی شد «محمد ابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان با «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان در دوحه دیدار و گفت وگو کرده است.

به گفته سهیل شاهین، دو طرف در این دیدار، در خصوص مسائلی از جمله موضوعات مرزی، مشکلات پناهندگان افغان در ایران و مذاکرات صلح گفت وگو و تبادل نظر کردند.

سخنگوی طالبان همچنین گفت ملابرادر در این دیدار، تاکید کرده که این گروه پس از آزادی کامل زندانیان خود آماده مذاکرات بین الافغانی بوده و به تمام شرایط توافق دوحه پایبند است.

توافق نامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان در تاریخ ۱۰ اسفند سال گذشته در شهر دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. مطابق این توافق نامه، قرار بود که پنج هزار زندانی طالبان در ازای یک هزار زندانی این گروه آزاد شوند و به دنبال آن مذاکرات بین الافغانی نیز آغاز شود.

همچنین بر اساس این توافق نامه، آمریکا در ۱۳۵ روز پس از امضای آن، شمار نیروهایش در افغانستان را به هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می دهد. شمار باقی مانده نیروهای آمریکایی و ائتلاف نیز در جریان ۹ ماه و نیم پس از آن پایگاه های خود در افغانستان را ترک خواهند کرد.