طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران : واعظی بیشترین سهم را در انتخاب مدیران کشور داشته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یدالله طاهر نژاد معتقد است : واعظی تقریباً در انتخابات نقشی نداشت و از مسائل داخلی کشور هم تقریباً بی‌اطلاع بود،‌ اما نقش زیادی در انتخاب وزرا داشت. روحانی با چینشی که در دولت و دفتر انجام داد عملا بدنه اجتماعی خود را که عمدتاً اصلاح‌طلبان بودند از دست داد. دفتر ریاست‌جمهوری با مواضع غیرکارشناسی فاصله بین روحانی با بدنه اجتماعی حامی را بیشتر کرد؛ در نتیجه روحانی در وسط میدان در برابر هجمه مخالفان تنها ماند. بعضی انتخاب‌های روحانی به شدت شبیه انتخاب‌های احمدی‌نژادست؛ چند وزیر به وزارت صمت آمدند و رفتند؟ نهایتاً وضع وزارت صمت این است که می‌بینید. انتخاب مدیران باید براساس قابلیت‌ها و شایستگی‌ها باشد، کپنی نباید توزیع شود و آقای واعظی هم نباید مسئول توزیع باشد.

یداله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران نوشت: حمایت اصلاح‌طلبان در سال‌های ۹۲ و ۹۶ از آقای روحانی تصمیم درستی بود و ایشان هم در دولت اول بسیار موفق عمل کرد. تمام شاخص‌های اقتصادی دولت یازدهم مانند نرخ رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و … رو ‌به بهبودی رفت و بیش از حد انتظار نیز ظاهر شد. تیم اقتصادی دولت منسجم بود.

برجام یکی از بزرگترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب بود و توافق هسته‌ای آثار خودش را در مناسبت بین‌المللی نیز نشان داد. دستاوردهای دولت یازدهم را برجسته بود.

در سال ۹۶ آقای جهانگیری هم کاندیدا شد، اما ترجیح اصلاح‌طلبان حمایت از آقای روحانی و ادامه مسیر دولت یازدهم بود.

متاسفانه اتفاقات داخلی و خارجی باعث انحراف دولت از مسیر اصلی شد؛ دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا پیروز و به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. او با تمام دنیا به خصوص ایران در ستیز بود و سیاست‌های تهاجمی و غیرقابل پیش‌بینی نیز داشت.

آقای روحانی نتوانست از داشته‌های خود به درستی استفاده کند و با چینشی که در دولت و دفتر انجام داد عملا بدنه اجتماعی خود را که عمدتاً اصلاح‌طلبان بودند از دست داد. نه ‌تنها آقای روحانی نتوانست به طور کامل به وعده‌هایی که برای دوره دوم داده بود عمل کند بلکه از لحاظ تعامل با بدنه اجتماعی خود نیز دچار ضعف شد.

آدم‌هایی را در دفتر (ریاست جمهوری) گذاشت که هر روز با مواضع غیرکارشناسی فاصله بین آقای روحانی با بدنه اجتماعی حامی را بیشتر کردند. این آدم‌ها به جای اینکه شکاف یا روزنه کوچک را ترمیم کنند به سمت ایجاد گسل رفتند تا هیچ‌وقت قابل ترمیم نباشد. در نتیجه آقای روحانی در وسط میدان در برابر هجمه مخالفان تنها ماند.

البته بعضی اصلاح‌طلبان در بیان مواضع خودشان مانند کاندیدای اجاره‌ای مرتکب اشتباه شدند. بنابراین هر دو طرف در این رابطه مقصر هستند، اما دفتر آقای روحانی در واگرایی بدنه اجتماعی حامی ایشان بیشترین نقش را داشته است و متاسفانه همچنان هم به همان رویه ادامه می‌دهد؛ علت تنها ماندن روحانی در میدان، دفتر ایشان است.

تیم اقتصادی دولت دوازدهم ناهماهنگ به نظر می‌رسد و بعضی انتخاب‌های آقای روحانی به شدت شبیه انتخاب‌های آقای احمدی‌نژاد است و این مسئله خیلی عجیب است.

آقای روحانی با آن تحصیلات، سابقه و تجربه دقیقا به همان مسیری رفت که آقای احمدی‌نژاد در انتخاب بعضی وزرا افتاد. به طور مثال به وزارت صمت نگاه کنید؛ چند وزیر آمدند و رفتند؟ نهایتاً وضع وزارت صمت این است که می‌بینید.

دفتر ریاست جمهوری نقش زیادی در انتخاب این وزرا داشته است. علی‌رغم این آقای واعظی تقریباً در انتخابات نقشی نداشت و از مسائل داخلی کشور هم تقریباً بی‌اطلاع بود و بیشتر در بخشی خارجی فعالیت داشت.

آقای واعظی بیشترین سهم را در انتخاب مدیران کشور داشته است. جالب اینجاست که این منت را می‌گذارند که بخشی از آن را به اصلاح‌طلبان داده‌اند درحالی‌که چنین سخنانی از پایه نادرست است.

انتخاب مدیران باید براساس قابلیت‌ها و شایستگی‌هایشان باشد، کپنی نباید توزیع شود و آقای واعظی هم نباید مسئول توزیع باشد.