طبق پیش‌بینی‌ها حزب حامی پوتین پیروز شد؛ حزب رقیب از وقوع «تقلب گسترده» در انتخابات خبر می‌دهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نتایج مقدماتی انتخابات روسیه نشان می‌دهد حزب «روسیه متحد»، که حزب حاکم بر روسیه و حامی ولادیمیر پوتین است، پس از یک انتخابات سه روزه و سرکوب گسترده منتقدان خود، به رغم از دست دادن حمایت حدود یک پنجم از رای‌دهندگانش، توانسته است اکثریت را در پارلمان حفظ کند.

کمیسیون مرکزی انتخابات شامگاه دوشنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد که پس از شمارش ۳۳ درصد آرا مشخص شده که حزب «روسیه متحد» توانسته است کمی بیش از ۴۵ درصد آرا را از آن خود کند. این در حالی است که سهم نزدیکترین رقیب آن، یعنی «حزب کمونیست»، حدود ۲۲ درصد آرا بوده است.

این آمار اگرچه از پیروزی قاطع حزب «روسیه متحد» حکایت دارد، اما در عین حال نشان می‌دهد که این حزب نسبت به دوره گذشته انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۶، عملکرد ضعیف‌تری داشته است. «روسیه متحد» در دوره قبل توانسته بود کمی بیش از ۵۴ درصد آرا را از آن خود کند.

نارضایتی‌های ناشی از سال‌ها روند نزولی سطح زندگی و ادعاهای فساد مطرح شده توسط الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس کرملین که در زندان به سر می‌برد، موجب ریزش بخشی از حامیان حزب حاکم شده است. افزون بر این، به نظر می‌رسد یک کارزار رای‌گیری تاکتیکی که توسط متحدان ناوالنی سازماندهی شده، نیز در کاهش آرای اخذ شده به نفع حزب «روسیه متحد» موثر بوده است.

متحدان ناوالنی مردم را به دادن رای‌های تاکتیکی علیه «روسیه متحد» تشویق کرده بودند. این شامل حمایت از نامزدی بود که به احتمال زیاد می‌توانست در یک ناحیه انتخاباتی خاص نامزد «روسیه متحد» را شکست دهد.

به گزارش رویترز، منتقدان کرملین می‌گویند با توجه به سرکوب قبل از انتخابات که ضمن غیرقانونی اعلام کردن جنبش ناوالنی و جلوگیری از رقابت‌ کردن متحدان او، رسانه‌های منتقد و سازمان‌های غیردولتی را هدف قرار داد، این انتخابات در هر صورت یک تقلب بوده است.

همزمان نادی زیوگانوف، رئیس حزب کمونیست روسیه، می‌گوید که در انتخابات پارلمانی آن کشور تقلب‌های گسترده‌ای روی داده است.

اما بعید است رقم خوردن هر نتیجه‌ای موجب ایجاد تغییری در گستره سیاسی روسیه شود؛ چرا که پوتین، که از سال ۱۹۹۹ یا به عنوان رئیس جمهوری و یا در کسوت نخست وزیر، در راس کار بوده، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بعدی در سال ۲۰۲۴ نیز همچنان قدرت را در قبضه خود دارد.