طرح ممنوعیت مذاکره مسئولان جمهوری اسلامی با مقامات آمریکایی؛ قبل از هر مذاکره‌ای از مجلس اجازه بگیرید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام۳۶ نماینده انقلابی مجلس یازدهم طرحی را با عنوان «ممنوعیت مذاکره مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی با مقامات آمریکا» امضاء کرده اند. این طرح اکنون اعلام وصول شده و در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

طرح امضاء شده توسط ۳۶ نماینده مجلس یازدهم؛ با توجه به روی کار آمدن دولت انقلابی ابراهیم رئیسی و لزوم عدم مذاکره با ایالات متحده آمریکا و تدوین شیوه نامه اجرایی تهیه شده است؛ به نظر می رسد با توجه به محتوای این طرح به زودی مذاکرات برجام متوقف شود.

در مقدمه این طرح آمده است:

مقامات ایالات متحده آمریکا همواره از طرق مختلف علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مقامات کشورمان اقدامات نظامی، اطلاعاتی، ضد حقوق بشری و تحریم را به طور مستقیم و یا در پوشش فعالیت‌های اقتصادی، علمی، پزشکی، بیولوژیکی و صنعتی خود انجام داده اند و اقدام نابخردانه و شرم آور مقامات آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد پاسدار شهید قاسم سلیمانی یکی از مصادیق بارز آنها در جنایت علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و بشریت است. رئیس جمهور آمریکا در موارد متعدد مقامات و نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران را به عنوان تروریست معرفی نموده و ایشان را تحریم کرده است.

متأسفانه در برجام شاهد بدعهدی مقامات آمریکایی بوده و علت این بدعهدی نیز این بود که علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران محتوای برجام را به گونه دیگری جلوه داده و مفاد واقعی برجام را برای نمایندگان مردم واضح و کامل بیان نکردند و این منجر به تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی شد.

لذا برای جلوگیری از سوء استفاده مجدد مقامات و مسئولان دولتی و عدم استفاده از تبلیغات در خصوص مذاکره با مقامات آمریکایی جهت فشار به مجلس شورای اسلامی لازم و ضروری است هر دولتی قبل از هرگونه مذاکره با مقامات آمریکایی ابتدا موضوع مذاکره با مقامات آمریکایی را به تصویب مجلس برساند و پس از اجاره مجلس مجاز خواهد بود که برای مذاکره اقدام کند.

بر اساس تبصره ۲ ماده واحده این طرح٬ تخلف از احکام این قانون مستوجب مجازات تعزیری درجه چهار خواهد شد.