طوفان شن و تعطیلی ادارات پنج شهرستان سیستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، ادارات زابل، هامون، هیرمند، زهک و نیمروز تعطیل اعلام شده‌اند. از بیماران، سالمندان و کودکان خواسته شده به فضای باز نیایند. صدها نفر دچار عوارض تنفسی و چشمی شده‌اند. سرعت باد در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

به گزارش دویچه وله فارسی، طوفان سیستان  صدها نفر از ساکنان شهرستان‌های شمالی را دچار عوارض تنفسی‌، چشمی و قلبی کرده است. مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان می‌گوید تنها در روز دوشنبه ۲۱ مرداد، ۱۰۵ نفر از ساکنان شهرستان‌های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز بر اثر این قبیل عوارض، کارشان به بیمارستان کشیده شده است. از بین این عده ۲۶ نفر بستری شده‌اند.

طوفان از شنبه ۱۹ مرداد شروع شده و دفتر مدیریت بحران استانداری تعداد آسیب‌دیدگان این روز را ۴۶۵ نفر اعلام کرده بود.

هواشناسی استان نیز از بیماران، سالخوردگان و کودکان خواسته حتی المقدور از خانه‌ها بیرون نیایند. این سازمان پیش‌بینی کرده که غلظت ریزگردها با شدت گرفتن بادهای ۱۲۰روزه افزایش یابد و طوفان تا اواسط هفته آینده ادامه داشته باشد. سرعت باد در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسیده و دید افقی در فرودگاه این شهر به ۱۵۰۰ متر کاهش یافته است.

خبرگزاری مهر به نقل از عبدالرحمن شهنوازی، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان می‌نویسد: «همه ادارات خدمات رسان از قبیل اورژانس و مراکز درمانی باز خواهند بود.» 

رسول راشکی، مدیرعامل هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز از توزیع ۱۲هزار ماسک بین مردم طوفان‌زده خبر داده است.  رئیس اداره هواشناسی زابل می‌گوید دید افقی در محورهای مواصلاتی زابل – زاهدان و زابل- هیرمند نیز کاهش یافته و تردد در این جاده‌ها باید با نهایت دقت صورت گیرد.

بادهای ۱۲۰ روزه، از اواخر اردیبهشت تا پایان شهریور در سیستان می‌وزند. این بادها با فرسایش خاک و آسیب دیدگی پوشش گیاهی در منطقه همراهند و گاه تا ۱۷۰ روز نیز ادامه می‌یابند.

عیسی ابراهیم‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، شهریور ۱۳۹۵ به خبرگزاری انتخاب گفته بود: «در این منطقه گاهی اوقات شدت وزش باد به حدی است که در فاصله چند ساعت زمین‌های زراعتی و باغ‌ها از شن و ماسه انباشته یا به سطحی صاف تبدیل می‌شوند.»

طوفان شن و گرد و خاک در حالی شهرستان‌های شمالی منطقه سیستان را در نوردیده که پیش‌بینی می‌شود جنوب استان در سه روز آینده با رگبار باران و رعد و برق مواجه شود و این احتمال جاری شدن روان آب و طغیان رودخانه‌های فصلی را بالا می‌برد. بر همین اساس از مردم خواسته شده از تردد در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی خودداری کنند.