طی ۳ سال گذشته اقتصاد ایران ۲۰ درصد کوچک تر شده است؛ این عدد بزرگی است / یادداشت

✍🏻 پیمان مولوی

مذاکرات وین مشکلات اقتصادی را حل نمی کند ولی چشم انداز را روشن می کند

مولفه های بسیاری در حل مشکلات اقتصادی و رونق بخشیدن به سفره های مردم تاثیر دارند. اگر اینگونه فکر شود که تنها با به نتیجه رسیدن مذاکرات وین کل مشکلات اقتصادی حل خواهد شد، درست نیست . اما قطعا به باور من چشم انداز مثبتی ایجاد می شود.

من پیش بینی می کنم یکی از نخستین اتفاقاتی که رخ می دهد در ابتدای کار کاهش قیمت دلار فارغ از تصمیم دولت است. در چنین شرایطی تقاضای مردم کاهش می یابد و بسیاری از فعالان حوزه کسب و کار انتظار دارند با پایین آمدن قیمت دلار قیمت کالا و اقلام مورد نیاز نیز اندکی کاهش یابد. این اتفاق تا حدودی قدرت خرید مردم را بالا می برد اما به سرعت در کم شدن قیمت اجناس خود را نشان نمی دهد.

به فرض مثال اینگونه نیست که قیمت مرغ به شکل ناگهانی با کاهش۱۰ هزار تومانی مواجه شود. چراکه زمان می برد تا این زنجیره با نرخ دلار و شرایط جدید خود را وقف دهد. من می توانم بگویم که در بهترین حالت اتفاقی همچون سال ۹۵ رخ خواهد داد. اگر تحریم ها برداشته شود، اگر بتوان به پول های بلوکه شده دسترسی پیدا کنیم و درست از آن ها استفاده نماییم شرایط بهتر می شود. ما هم اکنون در کف اتفاقات قرار داریم می توانیم به سمت بهتر شدن حرکت کنیم که البته زمان بر است و بیش از ۶ ماه زمان لازم است تا این چرخ دوباره شروع به حرکت کند.

انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت پروسه بهبود اوضاع اقتصادی را اندکی کُند می کند. اما به طور کلی همگی از چپ و راست باید خوشحال باشیم که فشارها از روی اقتصاد ایران و گُرده مردم چه در این دولت و چه در دولت بعد برداشته خواهد شد با از این که اقتصاد ایران بتواند با اقتصاد جهانی تعامل مثبت داشته باشد، خشنود بود.

اگر هم کسی از به ثمر نشستن مذاکرات خوشحال نمی شود مشکلی در این میان وجود دارد. یک سال بعد از شکل گیری برجام رشد اقتصادی ما در حال ۲ رقمی شدن بود. معلوم است که این رشد ناشی از فروش نفت بود اما تعاملات بین المللی همچون رفتن آب زیر پوست اقتصاد کشور است.

اقتصاد ایران طی ۳ سال گذشته با ۲۰ درصد کوچک تر شده است. این رقم بزرگ است . باید دید دولت بعدی چه استراتژی را دنبال می کند برای بهتر شدن اوضاع اقتصادی مردم.