ظرفیت مراکز درمانی برای پذیرش بیماران کرونایی بسیار پائین آمده/ مصرف دخانیات، چاقی مفرط و استرس بالا از عوامل مستعد کننده جوانان در ابتلا به کووید۱۹

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ اخبار مربوط به خیز دوباره شیوع ویروس کرونا در کشور، هر روز نگران‌کننده‌تر از روز قبل شده و بر اساس اعلام رسمی سخنگوی وزارت بهداشت بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی از دیروز تا امروز، ۳۱ تیرماه، دو هزار و ۶۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و متاسفانه در رکوردی تازه، ۲۲۹ نفر از هم وطنان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

در همین رابطه حمید عمادی، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران و متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به وضعیت شیوع این بیماری در پایتخت در گفتگو با امتداد، اظهار داشت: متاسفانه این بیماری به شکل روزافزونی در حال شیوع بوده و به تعداد بیماران روز به روز اضافه می‌شود.

البته، وضعیت ما با ایام اسفندماه ۹۸ و فروردین ماه امسال تا حدی متفاوت است. چرا که در آن زمان، بیمارستان‌ها عملا تعطیل بوده و بیماران دیگر به بیمارستان مراجعه نمی‌کردند. چون در ایام عید قرار داشتیم و از مراجعات مردم به مراکز درمانی تا حدی کاسته شده بود.

ظرفیت مراکز درمانی برای پذیرش بیماران کرونایی بسیار پائین آمده


در نتیجه، ظرفیت همه بخش‌ها در اختیار درمان بیماران مبتلا به کرونا بود. اما الان هر کدام از بیمارستان‌ها، بیماران خود را دارند و اقدامات پزشکی به مانند جراحی یا شیمی‌درمانی بیماران مبتلا به سرطان در ظرفیت بیمارستان‌ها لحاظ شده است.

در واقع، بخشی از ICUهای مراکز درمانی هم درگیر بیماران غیرکرونایی شده و بر همین اساس نیز ظرفیت ما برای پذیرش بیماران کرونایی بسیار پائین آمده است.

از زمان اسفندماه، وضعیت ما بدتر نشده به این دلیل که در آن برهه همه بخش‌های مراقبت‌های ویژه در اختیار درمان بیماران مبتلا به کویید۱۹ بود ولی حالا این بخش‌ها، بیماران معمول مانند، بیماران مجروح بر اثر تصادف، بیماران دارای سکته‌های شدید و بیمارانی که عمل جراحی داشته‌اند و امثال آن را نیز در خود جای داده و بر همین اساس، متاسفانه ما برای بیماران کرونایی ظرفیتی نداریم.

مردم! کادر درمان که هیچ به خاطر حفظ جانتان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید

در چنین شرایطی، خستگی و فرسودگی کادر درمانی نیز بسیار زیاد شده و فقط می‌توانم برای استقامت و تحمل این قشر از خدا کمک بخواهم. یک زمانی ما به مردم می‌گوییم که به خاطر کادر درمان هم که شده، پروتکل‌های بهداشتی و مناسبات مراقبتی را رعایت کنید، ولی من الان فقط به مردم می‌گویم که کادر درمان که هیچ، به خاطر حفظ جان خودتان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید.

چون اگر کسی در این شرایط به وضعیت حاد بیماری مبتلا شود، ما عملا جایی برای پذیرش این فرد نخواهیم داشت و با مشکلات زیاد و جدی در این زمینه روبرو هستیم. ما الان به شدت درگیر بوده و واقعا، بسیار بیشتر از ظرفیت‌مان بیمار داریم.

همه بیمارستان‌ها تهران موظف به پذیرش بیماران کرونایی هستند

همه بیمارستان‌های سطح شهر تهران بر اساس مصوبه وزارت بهداشت، موظفند تا بیماران کرونایی را پذیرش کنند. اگر می‌بینید که بیمارستان امام خمینی، بیماران زیادی در حوزه درمان بیماران کرونایی پذیرش کرده به این علت که ما فرد بیماری را از بیمارستان برنگردانده و همه مراجعین نیازمند به رسیدگی را پذیرش می‌کنیم.

مصرف دخانیات، چاقی مفرط و استرس بالا از عوامل مستعد کننده جوانان در ابتلا به کووید۱۹

عمده مبتلایان به کووید۱۹ از میان افراد مسن جامعه، بیماران دیابتی، بیماران دارای فشار خون و بیماران قلبی بوده و از میان جوانان نیز، افراد خیلی چاق، مصرف کنندگان قلیان و سیگار و افراد دارای استرس بالای کاری و روزمره، حتی بدون بیماری زمینه‌ای و مصرف داروهای خاص، متاسفانه استعداد بیشتری برای ابتلا به کرونا دارند.

با این حال، هنوز معتقدم که جوانان و کودکان، افراد شایعی از نظر ابتلا به کرونا نبوده و اینگونه نیست که تصور کنیم که این ویروس جوانان را هم به شدت درگیر خود کرده است.

بیماران دارای وضعیت حاد کرونایی در ICU ها بستری شده و نحوه مراقبت از این افراد، ارتباط زیادی به امکانات بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه برای جلوگیری حتی‌الامکان از فوت بیمار دارد.

یک زمانی ما با یک ICU قوی مواجه هستیم و یک زمانی بخش ICU یک مرکز درمان قوی نیست. به هر حال، همه این‌ امکانات در نگهداری و نحوه مراقبت از بیماران در چنین شرایطی تاثیر دارد.

تعداد مرگ و میر اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به نظر من، کاملا صحیح بوده و این آمار از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به صورت رسمی اخذ و اطلاع‌رسانی می‌شود.