ظریف به عربستان: اگر من ماله کش اعظم هستم سردار سلیمانی با شما صحبت کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، وزیر خارجه ایران در دیدار با “جمعی از ایرانیان مقیم سوئد” درباره مسائل منطقه، اینس‌تکس و تحریم‌های آمریکا صحبت کرد. او در ارتباط با مذاکره با عربستان سعودی گفت اگر من “ماله کش اعظم” هستم، سردار سلیمانی با شما صحبت کند.

به گزارش دویچه وله فارسِی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) در ادامه سفر خود به کشورهای اسکاندیناوی بعد از فنلاند وارد سوئد شد و در استکهلم با مارگوت والستروم، همتای سوئدی خود، دیدار کرد. او قرار است بعد از سوئد به نروژ سفر کند و روز جمعه ۲۳ اوت هم برای دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهور، و ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، عازم پاریس شود.

خبرگزاری فارس گزارش داده است که وزیر امور خارجه ایران شامگاه دوشنبه با جمعی از ایرانیان مقیم سوئد دیدار و با آن‌ها درباره موضوعات مختلف از جمله فشار تحریم‌ها، مسائل منطقه، اینس‌تکس و نقش ایرانیان خارج از کشور صحبت کرد.

ظریف در قسمتی از صحبت‌های خود درباره احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا پیش‌بینی کرد که “احتمال اینکه ترامپ چهار سال دیگر مهمان یا مزاحم دنیا باشد، زیاد است”.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با خروج از برجام سیاست فشار حداکثری بر ایران و تحریم‌های سخت را در پیش گرفته است. او بارها ایران را به مذاکره مجدد و انعقاد یک قرارداد جدید اتمی دعوت کرده است. 

وزیر امور خارجه ایران در ادامه صحبت‌های خود همچنین گفت که چند سال پیش به عربستان پیشنهاد کرده به جای او با قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، مذاکره کند. او گفت: «وقتی که وزیر شدم با آقای سلیمانی صحبت کردم  به سعود الفیصل پیشنهاد کردیم حاضریم راجع به یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان صحبت کنیم، در همان پیشنهاد پیغام فرستادم اگر فکر می‌کنید به قول خودتان من “ماله کش اعظم” هستم، آقای پمپئو خیال می‌کند اگر بدهد یک چاله میدانی برایش توییت بنویسد من ناراحت می‌شوم، آقای سلیمانی با شما صحبت کند.»

به گفته ظریف اما فیصل در پاسخ گفته است که “جهان عرب به شما ربطی ندارد”.

اشاره ظریف در ارتباط با “ماله‌کش اعظم” بودن به توییتی است که وزارت خارجه آمریکا در تاریخ نهم مرداد ماه منتشر کرده و در آن ظریف را “ماله‌کش اعظم” رهبر جمهوری اسلامی توصیف کرده و در ضمن نوشته بود: «او مانند سایر اعضای مافیای خامنه‌ای در رفتار یاغیانه رژیم همدست است.»

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود از “استفاده افراطی آمریکا از دلار” انتقاد کرد و گفت در کوتاه مدت، فشار آن به مردم ایران بیشتر است. وزیر خارجه ایران در این ارتباط از تلاش ایران برای استفاده از ارز ملی به جای دلار خبر داد و گفت که سال گذشته ۳۵ درصد معاملات ایران با ترکیه با ارز ملی بوده است.

ظریف: اینس‌تکس مکانیسم خوبی است

ظریف در ادامه صحبت‌های خود به مشکلات اینس‌تکس هم اشاره کرد و گفت “اروپایی‌ها بیش از حد با تحریم‌ها محافظه‌کاری می‌کنند”.

اینس‌تکس، سازوکار مالی ویژه‌ آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، راه‌اندازی شد تا با وجود تحریم‌های آمریکا امکان تجارت با جمهوری اسلامی ایران فراهم شود. ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای معاملات غیردلاری با ایران قرار است تجارت با این کشور را به‌رغم تحریم‌های آمریکا برای شرکت‌های اروپایی امکان‌پذیر سازد اما با گذشت چندین ماه از تاسیس این نهاد هنوز تراکنش مالی انجام نشده است.

ظریف در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد معتقد است که “اینس‌تکس مکانیسم خوبی است به شرط اینکه راه بیفتد”.  وزیر خارجه ایران به مشکل دیگر اینس‌تکس اشاره کرد و گفت که برای سرپا نگاهداشتن اینس‌تکس پول نفت ایران یا اعتبار معادل نفت ایران باید وارد این ساز کار مالی شود و اینس‌تکس نباید ابزاری فقط برای معاملات انساندوستانه باشد و به غذا و دارو محدود شود.

تحریم‌های آمریکا علیه ظریف

ظریف در دیدار با ایرانیان مقیم سوئد درباره تحریم‌های وضع شده آمریکا علیه خود گفته که او در حضور آنهاست و عملا تحریم او از طرف آمریکا شکست خورده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه هفته پیش وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد. این وزارتخانه در استدلال خود آورده است که ظریف به نام رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، عمل می‌کند. دولت آمریکا چندی پیش علی خامنه‌ای و دارایی‌ها و نهادهای وابسته به او را تحریم کرده بود.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفته است که “جواد ظریف اجراکننده بی‌مهابای دستورالعمل‌های رهبر جمهوری اسلامی و مهم‌ترین سخنگوی رژیم در سطح جهانی است”.

توییتر بجای صدور بیانیه

وزیر خارجه ایران درباره “دیپلماسی عمومی” هم خطاب به ایرانیان مقیم سوئد از “سیاست توییتری” خود دفاع کرد و گفت: «همه ما می‌توانیم رسانه باشیم. من باید تلاش کنم، همکاران در وزارت خارجه باید تلاش کنند، ولی این تلاش ناقص است مگر اینکه همه کمک کنیم. امروز آدم‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند. امروز نیاز ندارید رویترز و آسوشیتدپرس و … داشته باشید. الان مخاطب دیپلماسی آدم‌ها شده‌اند که آدم‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند. البته ما هم کمبود داریم.»

وزیر خارجه ایران در ادامه صحبت‌های خود  گفت امروز عامل انسانی در دیپلماسی مهم است نه عامل سازمانی. او تاکید کرد که ایرانی‌ها با یک “ری توییت کردن” می‌توانند کمک کنند.

او همچنین گفت: «هنوز خیلی‌ها در ایران ممکن است فکر کنند من به جای اینکه توییت کنم، بیانیه بدهم، موفق‌تر هستم. خیلی‌ها به من طعنه می‌زنند که با دو تا توییت دیپلماسی پیش نمی‌رود، اتفاقا می‌رود. اتفاقا یک توییت از ۱۰ تا بیانیه موثرتر است، به خاطر اینکه جنس دیپلماسی و کار عوض شده است.»

ظریف در بخشی از صحبت‌های خود از ایرانیان خواست که فارق از رویکردها و مواضع متفاوتی که در داخل و خارج دارند از “منافع ملی ایران” دفاع کنند. او گفت: «همه ایرانی‌ها در یک کشتی نشسته‌اند، اگر کشتی ایران سوراخ شود، کسی نمی‌پرسد شما سلطنت طلب هستید یا طرفدار جمهوری اسلامی، این ایران است که ضربه می‌بیند.»