ظریف مسئول اصلی گرانی دلار و اجاره خانه

به گزارش خبرگزاریهای داخلی سخنان ظریف با تنش و‌حمله‌ی تعدادی از نمایندگان مجلس همراه شد به گونه ی چندین بار ظریف قصد ترک مجلس را داشت.

کریمی قدوسی یکی از اصلی ترین عوامل اخلال در سخنرانی امروز ظریف در مجلس از همان ابتدای سخنان وزیر امور خارجه در صحن بی نظمی و هیاهو ایجاد می کرد، پس از پایان صحبت‌های ظریف به همراه تعداد دیگری از نمایندگان فریاد مرگ بر دروغگو را سر دادند.

مالک شریعتی نیاسری، نماینده مردم تهران در مجلس، در تذکر خود گفت: من از آقای ظریف خواهش می‌کنم که به حاشیه نروند و به اصل مطلب توجه کنند و مظلوم‌نمایی هم نکنند. اخطار من در خصوص اصل ۴۳ بند ۸ است که مربوط به جلوگیری از سلطه بیگانه بر اقتصاد کشور است. مسئول مستقیم دلار ۲۰ هزار تومانی وزارت خارجه است و میزان تسلط دلار بر معیشت و اقتصاد کشور از ۷ سال گذشته به مراتب بدتر شده است.

شریعتی نیاسر گفت معاونت اقتصادی شما بسیار ضعیف عمل کرده است. اگر آمریکا اصلاح طلب و اصولگرا نمی‌شناسد شما در کشور دشمن نگفتید اگر با ما توافق نکنید رقیب ما در ایران حاکم می‌شود آیا این بیان شما نبود؟ آیا این التماس رأی به آمریکا نبود؟ در منطقه دیپلماسی اقتصادی شما چه کرده است؟ تقریبا در همه قراردادهای منطقه ما سرافکنده هستیم و محکوم شده‌ایم.

در همین قرارداد اخیر، قرارداد گازی با ترکمنستان به کجا رسید؟ چرا همه ظرفیت‌های کشور را به آمریکا پیوند زدید و از منطقه غافل شدید؟ آمریکا ابرقدرت نیست اما شما آمریکا را به طمع انداختید تا زانوی خود را بر گلوی اقتصاد مردم ایران قرار دهد؟

علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، در اخطاری با استناد به بند ج اصل ۲۲ و بندهای ۳، ۵ و ۱۶ اصل ۳ و بند ۸ اصل ۴۳ قانون اساسی گفت: من چند سوال از وزیر امور خارجه دارم.

او گفت : ابتد این تذکر را بدهم، آقای ظریف چگونه است که با ۵+۱ مذاکره می‌کنید در آنجا با لبخند هستید و هرگاه به مجلس می‌آیید با توپ پر و تشر می آیید. آیا ما خودی هستیم یا خودی نیستیم این چه لحن و ادبیاتی است؟ آقای ظریف شما گفتید که ما مذاکره کردیم تا فشار بر معیشت مردم وارد نیاید آیا شما نمی‌دانید که دلار ۲۱ هزار تومان شده است.

آیا از قیمت مسکن اطلاع ندارید. رئیس جمهور در هفته گذشته گفت اگر آمریکا در مسائل سیاسی کاری کند آنوقت اقدام خاصی انجام می‌دهید و شما فرمودید ما کلاه سر آمریکا و اوباما گذاشتیم اگر کلاه سر آنها گذاشتید چرا بعد از خروج آمریکا از برجام، جرات شکایت نداشتید و ترسیدید آنها از مکانسیم ماشه استفاده کنند. آیا این کلاهی نبود که سر تیم مذاکره کننده رفت.

شما در مورد دیپلمات‌های زندانی ما چه کردید شما گفتید که ما اصلاح طلب و اصولگرا نمی‌شناسیم ولی شما در برخی از میتینگ‌های داخلی خود با اصلاح طلبان سخنرانی غرایی را کردید.

راستینه نماینده مردم شهرکرد در مجلس نیز گفت: برجام با هدف از کار انداختن چرخ های سانتریفیوژها سبب از کار انداختن چرخ های اقتصادی شد. دلار ۲۰ هزار تومانی را باید دلار برجامی نامید و این موضوع همان گلابی هایی است که شما به مردم وعده دادید.

شما از کاهش فشار بر مردم سخن می گویید اما شرط های برجامی، سقوط آزاد ارز و مشکلات اقتصادی را برای مردم رقم زده است. باید پیام اقتدار ملت ایران را با پایان دادن به سیاست های برجامی و تقویت روابط بین المللی مبتنی بر دیپلماسی بخش خصوصی به دنیا اعلام کنید.

قالیباف نیز از وزارت خارجه خواست تا سیاست‌های کاهش برجامی را اجرا کند. او‌گفت: در بحث مسائل ارزی توقع این است که وزارت خارجه پولی که مدت هاست نزد کشورهای دیگر باقی مانده را دریافت کند و با تلاش مضاعف انتقال ارز را انجام دهد.

باید شورای حکام این را بداند که هرگز ایران و مجلس به آژانس انرژی اتمی این اجازه را نخواهند داد که همین طور دستش باز باشد و بدون محدودیت هرکاری که می‌خواهد، انجام دهد و حلقه‌های جاسوسی کشورهای دیگر را تکمیل کند.

ما در مقابل این زیاده خواهی آنها، انتظارمان از دولت و وزارت خارجه این است که سیاست های کاهش برجامی را اجرا کنند. امیدواریم وزارت خارجه در حوزه اقتصاد وظیفه خود را به درستی انجام دهد.