ظهور‌ “گروه تروریستی” در قلب آمریکا / انتیفا چیست و چه نقشی در آشوب‌ها دارد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ پس از چند روز اعتراض‌های عمومی‌ گسترده به قتل دلخراش جورج فلوید که هم‌راه بود با کار سازمان‌یافته‌ی جریان‌های هولیگانی #چپ، ساعتی پیش دونالد ترامپ خبر داد که تشکیلات نیمه‌مخفی #انتیفا را تروریستی اعلام خواهد کرد.

به گزارش کانال تلگرامی ساسان آقایی _ انتیفا مجموعه‌ای از گروه‌های چپ افراطی هستند که خط ‌مشی رسمی و اعلام‌شده‌شان “اقدام عملی” علیه #سرمایه‌داری است. نام انتیفا هرچند به ظاهر از ترکیب آنتی+فا ساخته شده اما از واژه‌ای آلمانی آمده که همان ضدفاشیسم معنا می‌دهد و فعالان این جریان نیز تلاش کرده‌اند تا خشونت و اوباش‌گری را در سایه‌ی مخالفت با فاشیسم موهومی که از آن حرف می‌زنند، توجیه کنند. گروه‌ها و فعالان انتیفا در حقیقت شبکه‌ای تودرتو و ناشناخته از آشوب‌گران اجتماعی‌اند که در یک شبکه‌ی تورمانند عنکبوتی سازمان‌دهی می‌شوند و در چند سال اخیر نقش نخست تمامی آشوب‌ها، غارت‌گری‌ها، دستبرد به مغازه‌های مردم و تخریب اموال عمومی را ایفا کرده‌اند.

تخمین زده شده، ریزگروه‌های این شبکه به ۲۰۰ گروه می‌رسد که آنارشیست‌ها، سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها را زیر پرچم شعار اصلی تشکیلات، “مقابله‌ی فعالانه‌ی فیزیکی با دشمن” گرد آورده است. این دشمن، محافظه‌کاران، سیاست‌مداران راست‌گرا و نئولیبرال‌هایند که انتیفا از تهدید و دست زدن به خشونت علنی علیه آن‌ها هیچ ابایی ندارد و تشویق به هرج و مرج، آشوب‌پراکنی، تخریب و تولید نفرت از جمله ابزارهای تاییدشده و مورداستفاده در این شبکه است.

در ماجرای اعتراض به قتل جورج فلوید از سوی یک پلیس آمریکا نیز آن‌ها بسیار فعالانه وارد عمل شدند. در بسیاری از شهرها، ردپای اوباش انتیفا دیده شده است، به ویژه در کانون اعتراض‌ها، شهر مینیاپولیس و ایالت مینه‌سوتا، نیروهای انتیفا نقش بارزی در غارت شهر داشته‌اند. گزارش‌هایی وجود دارد که گروه سازمان‌‌یافته‌‌ای از اوباش در مینیاپولیس از خارج شهر به آن‌جا آمدند و دست به تخریب گسترده زدند که سرنخ این کار سازمان‌یافته به گروه‌های آماده‌ی خشونت انتیفا می‌رسد.

این شبکه‌ی مرموز برای انتقال پیام‌ها و برنامه‌ریزی غارت و خشونت، از اپلیکیشن‌هایی مانند سیگنال و ایمیل‌های رمزگذاری‌شده‌ی گروهی استفاده می‌کند و گفته شده که هسته‌ی مرکزی شبکه در شهر‌ پورتلند پی‌ریزی شده، هرچند هیچ مرکز، نشانی یا تابلوی رسمی‌ به نام این سازمان نیست و فعالان آن در پوشش گروه‌های محلی با نام‌های دیگری فعالیت می‌کنند.

اقدام #ترامپ برای قرار دادن این شبکه در فهرست تروریستی، بعید است که بتواند بر فرآیند وندالیسم انتیفا و گستره‌ی آن تاثیر بگذارد چه بیش‌تر اوباش انتیفا بدون نام و نشان، پیرو مرام‌نامه‌ی آن و هوادار “خشونت عملی” هستند، با این وجود، اگر توییت اخیر رییس‌جمهور آمریکا رنگ واقعیت به خود بگیرد، اف‌بی‌آی و سازمان‌های اطلاعاتی #آمریکا یک هدف پیدا می‌کنند تا نگذارند دست انتیفا برای به آشوب کشاندن اعتراض‌های مدنی و غارت اموال خصوصی و عمومی این قدر باز باشد، آن‌وقت دیگر‌ شاید مردم لازم‌ نباشد با اسلحه‌های شخصی خودشان، جلوی در مغازه‌ها و خانه‌های‌شان بایستتد تا از اوباش انتیفا در امان بمانند!