عادی شدن روابط اسرائیل و امارات متحده عربی و واکنش ها به آن

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، امارات متحده عربی و اسراییل بر سر نقشه‌راهی برای همکاری‌های مشترک و عادی‌سازی روابط دوجانبه به توافق رسیدند.

هیات‌های اسراییل و امارات در هفته‌های آتی برای امضای توافقات دوجانبه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم، پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، فناوری، انرژی، بهداشت، فرهنگ، محیط زیست، تأسیس سفارتخانه‌های دوجانبه و سایر حیطه‌های دارای منافع دوطرفه دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری امارات، این کشور و اسراییل فورا همکاری‌های خود در زمینه درمان ویروس کرونا و ساخت واکسن برای آن را آغاز خواهند کرد؛ چراکه معتقدند “با همکاری‌های مشترک، این تلاش‌ها باعث نجات جان انسان‌ها در جهان اسلام، یهودیت و مسیحیت در سراسر منطقه خواهد شد”.

عادی‌سازی روابط و دیپلماسی مسالمت‌آمیز [میان امارات و اسراییل] دو مورد از پایدارترین و توانمندترین شریکان منطقه‌ای آمریکا را در کنار یکدیگر قرار خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، و شیخ محمدبن‌زاید آل‌نهیان، ولیعهد امارات، مراتب تشکر عمیق خود را نسبت به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، به دلیل آنچه “تعهد ایشان به صلح در منطقه و رویکرد عملگرا و منحصربه‌فردشان برای دستیابی به آن” خواندند، ابراز کردند.

دونالد ترامپ هم خبر داد که اسراییل و امارات متحده عربی به یک “توافق تاریخی” رسیدند که به موجب آن، دو کشور روابط “عادی” خواهند داشت. ‌

ترامپ، نتانیاهو و محمدبن‌زاید در بیانیه‌ای مشترک ابراز امیدواری کرده‌اند که “این دستاورد تاریخی باعث پیشبرد صلح در خاورمیانه شود”.

در این بیانیه همچنین آمده است که اسراییل برنامه‌هایش را برای الحاق بخش‌های وسیعی از کرانه باختری به خاک این کشور به تعلیق در می‌آورد.

پیش از این توافقنامه، اسراییل و کشورهای حاشیه خلیج فارس با هم روابط دیپلماتیک نداشتند. ‌اما نگرانی مشترک آنها درباره نفوذ ایران در منطقه موجب ارتباطات غیررسمی بین کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس و اسراییل شده بود. ‌

جزئیات توافق اسرائیل و امارات

اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در « چشم ‌انداز صلح » رئیس‌جمهور ترامپ را تعلیق کرده و تلاش‌ های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد.

هیأت‌های اسرائیل و امارات در هفته‌های آتی برای امضای توافقات دو جانبه مانند تأسیس سفارتخانه‌های دوجانبه و سایر حیطه‌های دارای منافع دوطرفه دیدار خواهند کرد.

امارات و اسرائیل فوراً همکاری‌های خود در زمینه درمان ویروس کرونا و ساخت واکسن برای آن را آغاز خواهند کرد.

عادی‌سازی روابط و دیپلماسی مسالمت‌آمیز دو مورد از پایدار ترین و توانمند ترین شریکان منطقه ‌ای آمریکا را در کنار یکدیگر قرار خواهد داد.

اسرائیل و امارات، در جهت آغاز یک برنامه راهبردی برای خاورمیانه و توسعه همکاری‌های دیپلماتیک ، تجاری و امنیتی ، به آمریکا ملحق خواهند شد.

گزارش الجزیره از صلح امارات متحده عربی و اسرائیل:

خبرگزاری امارات: امارات و اسرائیل بر سر نقشه راهی برای همکاری های مشترک و روابط دوجانبه به توافق رسیدند.

هیأت‌های اسرائیل و امارات در هفته‌های آتی برای امضای توافقات دوجانبه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم، پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، فناوری، انرژی، بهداشت، فرهنگ، محیط زیست، تأسیس سفارتخانه‌های دوجانبه و سایر حیطه‌های دارای منافع دوطرفه دیدار خواهند کرد.

امارات متحده عربی و اسرائیل فوراً همکاری‌های خود در زمینه درمان ویروس کرونا و ساخت واکسن برای آن را آغاز خواهند کرد. با همکاری‌های مشترک، این تلاش‌ها باعث نجات جان انسان‌ها در جهان اسلام، یهودیت و مسیحیت در سراسر منطقه خواهد شد.

عادی‌سازی روابط و دیپلماسی مسالمت‌آمیز [میان امارات و اسرائیل] دو مورد از پایدارترین و توانمندترین شریکان منطقه‌ای آمریکا را در کنار یکدیگر قرار خواهد داد.

نخست‌وزیر نتانیاهو و شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد امارات مراتب تشکر عمیق خود را نسبت به رئیس‌جمهور ترامپ، به دلیل تعهد ایشان به صلح در منطقه و رویکرد عملگرا و منحصر به فردشان برای دستیابی به آن، ابراز می‌دارند.

وزیر مشاور دولت امارات: امارات عربی متحده از رابطه با اسرائیل برای ایجاد راه حلی ملموس و واقعی برای مسئله فلسطین استفاده می‌کند

«انور قرقاش» در گفت‌وگو با شبکه خبری «اسکای نیوز» در این باره گفت: امارات عربی متحده از روابط خود(با اسرائیل) برای ایجاد راه حلی ملموس و واقعی برای مسئله فلسطین استفاده می‌کند.
وی مدعی شد: «امارات همواره بر حفظ پل‌های ارتباطی در راستای خدمت به مسئله فلسطین تاکید کرده است.
این مقام اماراتی با بیان اینکه تصمیم اسرائیل در الحاق اراضی فلسطینی برای همه کشورهای دنیا نگران کننده بود، گفت: این تصمیم هر گونه فرصتی برای صلح را از بین می‌برد.
قرقاش گفت: تماس‌های سه جانبه باعث دستیابی به موفقیتی منحصر به فرد برای حفظ روند صلح شد.
وی افزود: وجود کانال‌های تماس برای حل مسئله فلسطین بیش‌تر از نبود هیچ تماسی (برای حل مسئله فلسطین) تضمین کننده است.

ترامپ: توافق امارات و اسرائیل دستاورد تیم من است / می‌خواستم نام این توافق را «دونالد جی ترامپ» بگذارم اما فکر کردم رسانه‌ها آن را درک نمی‌کنند و این کار را نکردم

رئیس جمهوری آمریکا که در سیاست خارجی دستانی خالی را دارد، از تماس تلفنی ولیعهد امارات متحده عربی با نخست وزیر اسرائیل استقبال کرد و آن را دستاورد تیم خود دانست. وی افزود: می‌خواهم نام این توافق را «دونالد جی ترامپ» بگذارم اما فکر کردم رسانه‌ها آن را درک نمی‌کنند و این کار را نکردم.

رئیس جمهوری آمریکا که در سیاست خارجی دستانی خالی را دارد، از تماس تلفنی ولیعهد امارات متحده عربی با نخست وزیر اسرائیل استقبال کرد و آن را دستاورد تیم خود دانست.

دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه در حالیکه جرد کوشنر داماد و نماینده ویژه وی در فرایند طرح موسوم به معامله قرن، سفیر آمریکا در سرزمین‌های اشغالی، برایان هوک نماینده مستعفی در امور ایران و استیون منوچین وزیر خزانه داری دولت وی حضور داشتند، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: می‌خواهم نام این توافق را «دونالد جی ترامپ» بگذارم اما فکر کردم رسانه‌ها آن را درک نمی‌کنند و این کار را نکردم.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست هم به فکر رقابت انتخاباتی بود و پس از آنکه وزیر خزانه داری وی درباره تحریم علیه ایران سخن گفت، اظهار کرد: کدام یک آسانتر است، توافق با دموکرات‌ها یا خاورمیانه؟ من فکر می‌کنم خاورمیانه بسیار منطقی‌تر هستند.

پومپئو: عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل گامی «بلند» در «مسیری درست» است


«مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا در توجیه توافقنامه عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل مدعی شد که این اقدام، گامی «بلند» در «مسیری درست» است. پومپئو این اظهارات را در مصاحبه با خبرنگارانی که وی را در سفر به کشورهای اروپای مرکزی همراهی می‌کنند، بیان کرد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در توجیه توافقنامه عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل مدعی شد که این اقدام، گامی «بلند» در «مسیری درست» است.

به گزارش ایرنا از رویترز، پمپئو این اظهارات را در مصاحبه با خبرنگارانی که وی را در سفر به کشورهای اروپای مرکزی همراهی می‌کنند، بیان کرد.

آمریکا، امارات و اسرائیل روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای سه‌جانبه از عادی‌سازی روابط ابوظبی و تل‌آویو خبر دادند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت: امروز پیشرفتی بزرگ حاصل شد؛ توافق صلح تاریخی میان دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و امارات.

«شیخ محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی نیز در توییتی در توجیه این اقدام نوشت که در پی تماس تلفنی با رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل توافق شد تا اسرائیل الحاق اراضی فلسطینی را متوقف کند.

آمریکا پیشتر برای تحمیل آنچه که صلح در خاورمیانه خوانده است، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.

دولت ترامپ همچنین اشغال بلندی های جولان توسط این رژیم را به رسمیت شناخته و از طرح «معامله قرن» رونمایی کرد.

این اقدامات خلاف آرمان فلسطین و همچنین قوانین بین‌المللی است اما سلاطین عرب از اقدام و مخالفت عملی در برابر آن سرباز زده و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مشاور امنیت ملی آمریکا: توافق میان اسرائیل و امارات در کاخ سفید امضا خواهد شد


«رابرت او برایان»، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته توافق میان اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی روابط در کاخ سفید امضا خواهد شد. مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که امضای این توافق طی هفته‌های آتی صورت خواهد گرفت.

مشاور امنیت ملی آمریکا خبر داد توافق میان اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط در کاخ سفید امضا خواهد شد.

«رابرت او برایان»، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته توافق میان اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی روابط در کاخ سفید امضا خواهد شد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز پنجشنبه گفت که امضای این توافق طی هفته‌های آتی صورت خواهد گرفت.

پیش از این یک مقام آمریکایی گفته بود واشنگتن در تلاش است امضای این توافق میان دو طرف قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا انجام شود.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد اسرائیل و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند.

در متن بیانیه مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات برای اعلام این توافق آمده است: «در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بنا به درخواست رئیس‌جمهور ترامپ و با حمایت امارات متحده عربی، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در “چشم‌انداز صلح” رئیس‌جمهور ترامپ را تعلیق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد.»

این بیانیه اضافه می‌کند: «هیأت‌های اسرائیل و امارات در هفته‌های آتی برای امضای توافقات دوجانبه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم، پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، فناوری، انرژی، بهداشت، فرهنگ، محیط زیست، تأسیس سفارتخانه‌های دوجانبه و سایر حیطه‌های دارای منافع دوطرفه دیدار خواهند کرد.»

برایان هوک: توافق اسرائیل-امارات بخشی از خاورمیانه جدید است / صلح میان اعراب و اسرائیلی‌ها بدترین کابوس ایران است


نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که از سمتش استعفا کرده بعد از توافق میان اسرائیل و امارات گفت که دنیا شاهد «خاورمیانه‌ای جدید» است. برایان هوک مدعی شد: «صلح میان اعراب و اسرائیلی‌ها بدترین کابوس ایران است. هیچ‌کس بیشتر از ایران برای تشدید درگیری‌ها میان اعراب و اسرائیل تلاش نکرده است.»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که از سمتش استعفا کرده بعد از توافق میان اسرائیل و امارات گفت که دنیا شاهد «خاورمیانه‌ای جدید» است.

«برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که به زودی از این سمت کنار می‌رود درباره توافق میان اسرائیل، آمریکا و امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و ابوظبی اظهارنظر کرده است.

به نوشته روزنامه «واشنگتن‌اگزماینر»، برایان هوک در جلسه‌ای در کاخ سفید گفت که این توافق بخشی از «خاورمیانه جدید» است.

برایان هوک مدعی شد: «صلح میان اعراب و اسرائیلی‌ها بدترین کابوس ایران است. هیچ‌کس بیشتر از ایران برای تشدید درگیری‌ها میان اعراب و اسرائیل تلاش نکرده است.»

وی ادامه داد: «چیزی که امروز شاهد آن هستیم خاورمیانه جدید است. سیر حوادث، امروز بسیار متفاوت است و ما می‌بینیم که آینده تا حد زیادی در خلیج [فارس] و نزد اسرائیلی‌ها و گذشته نزد رژیم ایران است. ایران با توسل به زور بی‌رحمانه به قدرت چسبیده است.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد اسرائیل و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند.

برایان هوک در ادامه بار دیگر مدعی شد که سیاست موسوم به «کارزار فشارحداکثری» علیه ایران به «نتایج باورنکردنی» منجر شده است.

دولت آمریکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورده است.

او وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

نمایش پرچم امارات در مرکز شهر تل آویو


در پی تصمیم امارات متحده عربی و اسرائیل به عادی سازی روابط دیپلماتیک، شهرداری تل آویو روی ساختمان خود پرچم امارات را انداخته است.

شهردار تل آویو اخیرا برای همدردی با مردم لبنان نیز دست به یک اقدام مشابه زده بود.

ایران: اقدام اسرائیل و امارات حماقت راهبردی است

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای برقراری روابط دیپلماتیک میان امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید برقراری روابط دیپلماتیک میان امارات عربی متحده و اسرائیل، این اقدام را یک حماقت راهبردی از سوی ابوظبی و تل آویو دانست که بدون تردید حاصل آن تقویت محور مقاومت در منطقه خواهد بود.

در این بیانیه تاکید شده است که مردم مظلوم فلسطین و همه ملت های آزاده جهان هرگز عادی سازی روابط با رژیم غاصب و جنایت پیشه اسرائیل، و همداستانی با جنایات آن رژیم را نخواهند بخشید. بدون تردید خون های به ناحق ریخته شده ی هفت دهه مقاومت برای آزادی سرزمین مقدس فلسطین و قبله اول مسلمین، دیر یا زود گریبان خیانتکاران به آرمان فلسطین را خواهد گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است جمهوری اسلامی ایران اقدام ننگین ابوظبی برای عادی سازی رابطه با رژیم جعلی، نامشروع و ضد بشری صهیونیستی را اقدامی خطرناک دانسته و با هشدار نسبت به هرگونه دخالت رژیم صهیونیستی در معادلات منطقه خلیج‌فارس، اعلام می نماید که دولت امارات و دیگر دولت های همراه باید مسئولیت تمامی عواقب این اقدام را بپذیرند.

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز اطمینان کرده است که تاریخ نشان خواهد داد چگونه این اشتباه راهبردی از سوی رژیم صهیونیستی، و این خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت شده و اتحاد و همبستگی علیه رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه را به اوج خواهد رساند.

وزارت امور خارجه در پایان این بیانیه به حاکمانی که از قصرهای شیشه ای خود چنگ به صورت فلسطینیان و دیگر مردم مظلوم منطقه مثل یمن می کشند توصیه کرده است که به خود آیند و در تشخیص دوستان و دشمنان خود به بی راهه نروند.

چند نکته در خصوص اشتباه استراتژیک امارات

✍️علیرضا تقوی نیا دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه تهران در یادداشت تلگرامی نوشت:

امارات متحده امروز رسما رژیم اسرائیل را به رسمیت شناخت.
در توافق امروز امارات و دولت اسرائیل ، که با واسطه گری ترامپ انجام پذیرفت ، نتانیاهو به اصطلاح آش ریخته را نذر امامزاده کرده و الحاق کرانه غربی رود اردن را که بر اثر هشدارهای حلقه های محور مقاومت ، پادشاهی اردن و کشورهای اروپایی متوقف ساخته بود به اماراتی ها فروخت.

کرانه باختری رود اردن در جنگ ۱۹۶۷ به کنترل اسرائیل درآمده و از جنبه حقوقی کاملا اشغالی دانسته می شود و حتی بر طبق قطعنامه های شورای امنیت همچون ۲۴۲ و ۴۷۸ ( که دولتهای وقت آمریکا نیز آن را وتو نکردند) صهیونیست ها موظفند به اشغال آن پایان دهند.

حالا بر اثر بی کفایتی و ضعف اعراب، نتانیاهو لطف کرده و در قبال بهای گرانِ به رسمیت شناخته شدن موجودیتش توسط ابوظبی ، الحاق منطقه ای که اعراب بدان “الضفه الغربیه ” می گویند ، را برای مدتی به عقب می اندازد ( و نه حتی از آن صرفنظر می کند )‌.

خنجری که امروز اماراتی ها از پشت به فلسطین زدند , اثری در عزم گروههای مقاومت فلسطینی و حامیان آنان ایجاد نمی کند اما تاثیرات منفی عمیقی روی پادشاهی کوچک و کم جمعیت امارات که به تعبیر رهبر جمهوری اسلامی عمرش از چنارهای خیابان ولیعصر تهران هم کمتر است ، می گذارد.

اول این که با توجه به این نکته که انصارالله یمن بارها با وساطت های ایران ، از حملات جدی به امارات خودداری کرده و حساسیت جدی این جنبش مقاومت نسبت به مسئله فلسطین ، بعید نیست تاسیسات اماراتی نیز مانند عربستان هدف موشک ها و پهپادهای یمنی در آینده قرار گیرند.

دوم ، دُبی بر اثر سالها زحمت و مشقت محمد بن راشد حاکم این امیر نشین ، هاب تجاری خلیج فارس و مقصد گردشگری مهمی در غرب آسیا شده است. کوچکترین واقعه امنیتی در این امیرنشین کل موقعیت تجاری آن را با خطر مواجه خواهد کرد و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی می تواند اعلام رمز ناامنی در این بندر تجاری باشد .

سوم ، از امروز امارات متحده نمی تواند مدعی حسن همجواری با ایران گردد و جمهوری اسلامی نیز ملاحظات دیگری نسبت به این کشور خواهد داشت و با بدبینی بدان خواهد نگریست . همچنین مدتهاست ایران دیگر نیاز تجاری اش را به دبی کم کرده و به رسمیت شناختن اسرائیل آن را تشدید خواهد کرد.

چهارم ، امروز روز مهم و نقطه عطفی در تحولات اعراب و اسراییل نبود؛ مگر پذیرفتن رژیم صهیونیستی توسط مصر که ادعای رهبری جهان عرب را داشت و دارد از مشکلات امنیتی اسراییل کاست ؟ اسرائیل قدرتمندِ بعد از توافق با سادات کجا و امروز کجا که توسط صدهها هزار موشک و راکت محاصره شده و حتی قدرت مقابله با بادکنک های آتش زای ساکنان نوار غزه را هم ندارد.
مگر توافق وادی عربه با اردن ، کمکی به اسرائیل در جهت مشروعیتش نمود؟
مگر توافقات اسلو ، غزه – اریحا و … با فلسطینیان معضلات متعدد دولت یهود را حل کرده که توافق امروز با امارات بخواهد حلال آنان باشد؟
کیسینجر جمله معروفی در این خصوص دارد؛ او می گوید هیچ صلحی بین اسرائیل و اعراب بدون حضور سوریه به طور واقعی ایجاد نخواهد شد.
دیروز بشار اسد مواضع محکم و صریح دههاساله دولت سوریه در خصوص رژیم صهیونیستی را تکرار کرد .

پنجم ، ترامپ نیازمند دستاورد است. دست او در سیاست خارجی برای انتخابات آبان ماه خالی ست. موفقیت های نمایشی اینچنینی بیش از آن که مربوط به تحولات اعراب و فلسطین باشد ، حاکی از عجز رئیس جمهور آمریکا در تبلیغات انتخاباتی اش ارزیابی می شود.

در نتیجه باید گفت رخداد امروز تحولی راهبردی در غرب آسیا نیست اما یک اشتباه استراتژیک از سوی ابوظبی بود چون واقعیت ماهوی حکام خلیج فارس را به دنیای عرب نشان داد و در نتیجه گروههای مقاومت فلسطینی ( حتی فتح ) را بیش از پیش به ایران ، سوریه و حزب الله لبنان نزدیک خواهد کرد ‌و موقعیت محور مقاومت را تقویت و اعراب آزادیخواه که خواهان مقابله با رژیم صهیونیستی هستند را بیشتر از قبل به سمت جمهوری اسلامی سوق خواهد داد.