عالیه مطلب‌زاده با وجود بیماری به زندان اوین بازگردانده شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعالیه مطلب‌‌زاده، عکاس، فعال حقوق زنان و نائب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که پیش‌تر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به مرخصی آمده بود، با وجود اینکه دوره درمان خود را به صورت کامل به پایان نرسانده بود، جهت تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت.

عالیه مطلب‌زاده در تاریخ ۲۸ تیرماه سال جاری و پس مثبت شدن تست کرونایش از زندان اوین به مرخصی استعلاجی اعزام شد. اکنون با وجود اینکه همچنان در شرایط مناسبی به سر نمی‌برد، به زندان اوین بازگشت.

صدرا عبداللهی، همسر عالیه مطلب‌زاده به زمانه می‌گوید مسئولان زندان اوین حاضر نیستند نامه‌های پزشک و پزشکی قانونی را در اختیار خانواده‌ها قرار دهند:

«من اطلاع دارم پزشک بیمارستان امام خمینی که معرف خود پزشکی قانونی بود درباره وضعیت عالیه نوشته بود او باید حداقل شش ما استراحت کند، چون دچار لانگ کووید (کرونای بلند مدت) شده و ریه‌اش همچنان درگیر است. با وجود اینکه تست جدید او مثبت نبود، اما چون گفتند لانگ کووید است و آسیب دیده بوده باید همچنان تحت مراقبت قرار بگیرد. ولی به هیچ کدام از این‌ها توجه نشد…»

مطلب‌زاده مرداد ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد. این حکم در مهر ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تأیید و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تجمیع احکام)، دو سال زندان برای او قابلیت اجرایی پیدا کرد.

در دادنامه صادره، مصداقِ اتهاماتِ مطرح شده علیه عالیه مطلب‌زاده، «راه‌اندازی و شرکت در کارگاه‌های توانمندسازی زنان در خارج از کشور (گرجستان)» عنوان شده است.

مطلب‌زاده در نهایت ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹ با احضار قبلی برای تحمل حبس به بند نسوان زندان اوین منتقل شد. او در حالی به زندان برده شد که قبل از آن تحت عمل جراحی قرار داشت و نیازمند مراقبت‌های پزشکی بود.

در تیرماه سال جاری ویروس کرونا برای چندمین بار در زندان اوین به صورت گسترده شیوع پیدا کرد و پی آن تعدادی زیادی از زندانیان سیاسی زن از جمله عالیه مطلب‌زاده، ناهید تقوی، سپیده کاشانی، مهیزاد پشت‌پناه (با نام مستعار شاپرک‌پناه) ، آرزو قاسمی، رضوانه احمد خان‌بیگی، گیتی پورفاضل، زینب همرنگ، ناهید فتحعلیان به این ویروس مبتلا شده یا علائم شبیه به ابتلا را داشتند و بر همین اساس به تعدادی از آنها مرخصی‌های کوتاه مدت درمانی اعطا شد.