عبدالله از تأمین امنیت فرودگاه کابل توسط ترکیه استقبال کرد؛ ترکیه با آمریکا و پاکستان نیز گفت‌وگو کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان از تأمین امنیت فروگاه کابل توسط نیروهای ترکیه استقبال کرده و آنرا با اهمیت خواند

عبدالله عبدالله درباره اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور و نقش ترکیه در این روند گفت‌وگو کرده است.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) به نقل از «آناتولی» اعلام کرد که عبدالله گفته است که در پی آغاز خروج نیروهای آمریکا و سایر اعضای ناتو از افغانستان، واشنگتن با دولت ترکیه در سطوح مختلف مذاکره کرده و درباره آنچه می‌‌توان برای تامین امنیت فرودگاه انجام داد، رایزنی کردند.

وی افزوده است که همچنین نقطه نظر دولت پاکستان را گرفته و آن‌ها هم موافقت کردند. اما پاکستان و ترکیه به جزئیات این مسئله هنوز نپرداخته ‌ و من به ‌عنوان یک شهروند افغانستان، استقرار نیروهای ترکیه در کشورمان را مهم می‌دانم.

عبدالله درباره نشست استانبول گفته است که متاسفانه طالبان آن را نپذیرفته و برای شرکت در کنفرانس استانبول شرط‌های غیرواقعی و غیرمنطقی مطرح کرده است.

به گفته عبدالله، این کنفرانس می‌توانست فرصتی برای احیای مجدد روند صلح و مذاکرات باشد اما به ‌دلیل رفتار طالبان ممکن نشده است کشورهای مختلف جهان به این روند کمک کردند.

وی گفت: تلاش‌های زیادی که از طرف سازمان ملل متحد، ترکیه و قطر انجام شد برای پیشرفت صلح بود اما رفتار طالبان مذاکرات را خدشه‌دار کرد.

عبدالله در ادامه درباره افزایش حملات طالبان در افغانستان در پی آغاز روند خروج نیروهای خارجی از این کشور و رویکرد دولت افغانستان در این وضعیت تصریح کرد: طالبان قصد دارد از خلا نسبی قدرت که با خروج نیروهای بین‌المللی ایجاد شده است، سود ببرد.

وی تصریح کرده است که طالبان سعی دارد با این حملات به دستاورهایی برسد اما این دستاوردها موقت هستند. این مردم هستند که از این وضعیت آسیب می‌بینند.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تأکید کرده است که طالبان از طریق جنگ به نتجیه‌ای نخواهد رسید و ابراز امیدواری کرد ه طالبان در رفتار خود تغییر داده و به میز مذاکره برگردند.

ترکیه به تازگی اعلام کرده که با آمریکا درباره تأمین امنیت فرودگاه کابل توافق کرده‌اند و این توافق پس از آنکه ترکیه اعلام کرد که پاکستان را نیز در آن مشارکت می‌دهد، در افغانستان واکنش برانگیز شد.