عبور ماهواره «استار لینک» از فراز آسمان ایران؛ مناطق غربی ایران تحت پوشش شرکت «اسپیس ایکس» قرار گرفت/ تا ۳ ماه آینده پک اسپیس ایکس روانه بازار ایران می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممناطق غربی ایران با جایگیری و عبور ماهواره «استار لینک» از فراز آسمان ایران عملا تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ای شرکت «اسپیس ایکس» قرار گرفت و هم‌اکنون امکان خرید اشتراک برای مناطق غربی و همسایگان غربی ایران فراهم شده است.

بیشتر نمایندگی‌های تجهیزات ماهواره‌ای در ایران شروع به ثبت سفارش از برخی کشورهای همسایه کردند و احتمالا از ۲ تا ۳ ماه آینده پک اسپیس ایکس روانه بازار ایران می‌شود.

فعالان فضای مجازی پیش‌بینی کرده‌اند افرادی که از کردستان عراق و برخی کشورهای همسایه ایران تجهیزات ماهواره‌ای وارد می‌کنند، از تابستان آینده تمرکز اصلی خود را روی واردات پک اینترنت اسپیس ایکس متمرکز خواهند کرد.

اینترنت غیر قابل قطع به گفته مهندسان شرکت اسپیس ایکس، قطر هر دیش اینترنت ماهواره‌ای ۷۰ سانتی‌متر است. دیش هر جا که قرار بگیرد به ازای هر ۱۰ سانتیمتر یک سیگنال ماهواره اسپیس ایکس دریافت می‌کند. کارشناسان شرکت اسپیس ایکس گفته‌اند در حال حاضر دیش هر جایی قرار بگیرد از ۳ ماهواره سیگنال دریافت خواهد کرد.

این کارشناسان افزوده‌اند: «دیش‌ها دارای سیستمی هستند که به‌صورت کاملا هوشمند چرخیده و قویترین سیگنال از بین ۳ سیگنال را تشخیص داده و روی بهترین و قویترین آنها متمرکز می‌شوند.» با جابه‌جا کردن چندین سانتیمتری محل دیش، کاربر سیگنال را از ۳ ماهواره دیگر دریافت خواهد کرد.

شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده که قرار است تا دو سال دیگر ۳ سیگنال کنونی به ۱۰ سیگنال افزایش یابد. بدین ترتیب هیچ تکنولوژی در حال و در آینده قادر نخواهد بود از رسیدن سیگنال به دیش کاربران شرکت اسپیس ایکس جلوگیری کند. دیش غیر قابل ردیابی شرکت اسپیس ایکس اطمینان داده که دیش‌های اینترنت ماهواره او مانند دیش‌های «دیتا» شرکت send و Recive نبوده و قابل شناسایی و ردیابی نیستند.

دیش شرکت اسپیس ایکس فقط وظیفه دریافت سیگنال را دارد و ModemRouter که به دیش وصل می‌شود، کاربران را به شبکه اصلی اینترنت جهانی اسپیس ایکس متصل می‌کند. از این لحظه به بعد تمام فعالیت اینترنتی کاربران فقط توسط این شرکت رصد می‌شود.

بنابراین امکان ردیابی فعالیت اینترنتی کاربران تنها برای اسپیس ایکس امکان‌پذیر است. غافلگیری جمهوری اسلامی قابلیت دسترسی کاربران به اینترنت پرسرعت شرکت اسپیس ایکس، حکومت ایران را بشدت غافلگیر کرده است.

این طرح تهدیدی جدی برای حکومت‌هایی چون جمهوری اسلامی محسوب شده که آزادی و دسترسی بدون‌ محدودیت اینترنت را بر نمی‌تابند. پیشتر، محمدحسن انتظاری، عضو شورای عالی فضای مجازی در واکنش به اینترنت ماهواره‌ای گفته بود که این شورا هنوز به درستی نمی‌داند نحوه سیگنال‌دهی اینترنت ماهواره‌ای به چه شکلی است و در این زمینه به جمع‌بندی نرسیده است.

محمد سرگزی، سخنگوی فراکسیون رسانه و فضای مجازی مجلس ایران نیز گفت که ایران برای مقابله با تهدیدهای فناوری جا مانده است. طرح محدودسازی فضای مجازی این در حالی است که مجلس ایران چهارشنبه ۶ مرداد بدون بررسی و تصویب، طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را مورد پذیرش قرار داد.

مجلس ایران تصویب کرد این طرح طبق اصل ۸۵ در کمیسیون فرهنگی مجلس بررسی و بدون رای‌گیری در صحن علنی مجلس و تنها با تایید شورای نگهبان به اجرا گذاشته شود. در همین رابطه مرکز پژوهش‌های مجلس ایران اذعان کرد که بر اساس این طرح «گذرگاه» اینترنت در اختیار نیروهای مسلح قرار خواهد گرفت.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی نوروزی خود با حمله به نحوه اداره فضای مجازی، این فضا را «ول» توصیف کرده بود. پس از آن حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز قول داد این نهاد نظامی در سال ۱۴۰۰ فضای مجازی را از «ولنگاری» رها خواهد کرد.