عدم پاسخگویی کاخ سفید به درخواست سنا در پرونده قتل خاشقجی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکاخ سفید پس از گذشت صد و بیست روز همچنان درخواست مجلس سنای آمریکا برای روشن شدن نقش مستقیم یا غیر مستقیم ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل جمال خاشقجی را بی‌پاسخ گذاشته است

 

کاخ سفید به درخواست مجلس سنای آمریکا برای روشن شدن نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل جمال خاشقجی ظرف مدت ۱۲۰ روز با استناد به «قانون ماگنیتسکی» پاسخ نداد.

این تعلل شکاف میان سنا و دولت دونالد ترامپ برای مشخص شدن موضع کاخ سفید در قبال دست داشتن یا نداشتن بن سلمان در این پرونده، را بیش از پیش عمیق‌تر می‌کند.

این درحالسیت که مهلت سنا درباره پرونده خاشقجی درچارچوب قانون صد و بیست روزه ماگنیتسکی روز گذشته ساعت ۰۰.۰۰ به وقت محلی به پایان رسید.

کمیته روابط خارجی سنا آمریکا دهم اکتبر ۲۰۱۸ با ارسال نامه‌ای به ترامپ خواستار روشن شدن نقش مستقیم یا غیر مستقیم محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل خاشقجی شد.

– حق اختیار ترامپ

یکی از مقامات ارشد کاخ سفید که مایل به افشای نامش نبود، در این باره به خبرنگار آناتولی گفت: وزارت امور خارجه آمریکا به صورت مداوم کنگره را در جریان امور پرونده قرار داده و آمریکا اولین کشوری بود که تحریم جدی علیه عاملان این اقدام منفور اعمال کرد. رئیس جمهور در راستای مواضع دولت‌های پیشین و مطابق با اصل تفکیک قوای قانون اساسی می‌تواند از اختیارات خود برای عدم پاسخگویی استفاده کند.

– ” ترامپ حق اختیار ندارد”

عدم پاسخگویی دولت ترامپ به درخواست مجلس سنا مناقشات بسیاری به همراه داشت. انتقادات حاکی از آن است که این اقدام نقض قانون بوده و جز اختیارات ترامپ به شمار نمی‌رود.

جان پاچون، سخنگوی باب منندز، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا در این خصوص به خبرنگار آناتولی گفت: قانون روشن و واضح است. رئیس جمهور در این مورد اختیاراتی ندارد. یا باید مطابق قانون عمل کند یا آن را نقض کند.

گفتنی است جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌‌پست، در اکتبر ۲۰۱۸ جهت انجام کار اداری وارد کنسولگری کشورش در استانبول شد و در آنجا به قتل رسید. پس از گذشت یکصد و اندی روز چگونگی انجام جنایت و زمان و مکان آن مشخص شده، اما هنوز از جنازه وی خبری نیست.