عراقچی: بخشی از توسعه اقتصادی ایران بعد از جنگ، مرهون نیروی کار افغانستانی در ایران است / طالبان در افغانستان، یک واقعیت است / فاطمیون «داوطلبانه» وارد جنگ با داعش شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ معاون سیاسی وزیر امور خارجه در سفر به کابل اظهارداشت که فاطمیون به صورت داوطلبانه با تروریسم و داعش مبارزه می‌کنند و انتظار تقدیر از آنها را داشتیم، اگر با دشمن تکفیری در سوریه نمی‌جنگیدیم باید در کابل و تهران با آنها مواجه می‌شدیم.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران در نشست «چشم‌انداز روابط ایران و افغانستان، چالش‌ها و فرصت‌ها» گفت که در روند صلح افغانستان باید گروه‌های مختلف موجود در این کشور از جمله طالبان مشارکت کنند.

وی افزود: طالبان یک واقعیت در افغانستان است و مذاکرات صلح نیز به سمتی برود که در چارچوب قانون اساسی و دولت این کشور در فضایی همراه با آرامش و صلح برگزار شود.

عراقچی در این نشست درباره نقش ایران اظهارداشت که ما دخالتی در افغانستان نمی‌کنیم و تصمیم نهایی را دولت و ملت افغانستان می‌گیرند.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند دفاعی و امنیتی دو کشور به امضا خواهد رسید، گفت : این سند که بخشی از سند جامع بین دو کشور است، صلح بین دو کشور را به یک امر دائمی تبدیل خواهد کرد و دو کشور در هیچ گونه ائتلاف، اتحاد و پیمانی با کشوری ثالث علیه کشور طرف مقابل شرکت نخواهند کرد.

وی ادامه داد: در صورتی که این سند نهایی شود باید به امضای روسای جمهور افغانستان و ایران برسد، این سند بر موضوع مقابله با تروریسم و همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز تاکید دارد.

عراقچی خاطرنشان کرد که ارزش همکاری بین افغانستان و ایران فراتر از ارزش یک سند است در واقع امضای این سند به معنای حمایت ایران از دولت افغانستان است و مذاکراتی که به رهبری و مالکیت دولت افغانستان برای تحقق صلح در این کشور برگزار می‌شود، ما فقط دولت موجود در افغانستان را مشروع می‌دانیم همانطور که اشاره شد معتقدیم روند صلح در افغانستان باید مسیری را طی کند که در آن شاهد مشارکت فراگیر گروه های مختلف موجود در افغانستان باشیم.

به گزارش افق، وی در پاسخ به پرسشی درباره «فاطمیون» اظهار کرد: من انتظار داشتم که از هموطنان خودتان تقدیر کنید، زیرا آنها کسانی هستند که به صورت داوطلبانه در راه مبارزه با تروریسم و داعش تلاش کردند. ما باید این حقیقت را بپذیریم که اگر با این دشمن تکفیری در سوریه نمی جنگیدیم، باید در خیابانهای کابل و تهران با آنها می جنگیدیم گرچه اکنون نیز رگه‌هایی از داعش در برخی از نقاط افغانستان وجود دارد.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: صلح و ثبات در افغانستان متضمن صلح و ثبات در ایران است و بالعکس و این مسئله نه تنها شامل صلح و امنیت بلکه رفاه و پیشرفت در دو کشور نیز می شود.

عراقچی تاکید کرد که در روابط دو کشور ایران و افغانستان هیچ مشکل اساسی و جدی وجود ندارد البته مشکلات مقطعی وجود دارد که گاهی پیش می آید و باید از مسیر گفت‌وگو آنها را حل کنیم.

وی با بیان اینکه بخشی از توسعه اقتصادی ایران به خصوص بعد از جنگ تحمیلی مرهون نیروی کار افغانستانی در ایران است، ادامه داد: ما حتی در دوران جنگ تحمیلی شاهد این بودیم که تعدادی از برادران افغانستان مان به شهادت رسیدند.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران با اشاره به سیاست های ایران در ارتباط با موضوع افغانستان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهارداشت: در بحث جنگ‌های داخلی افغانستان ما همواره تلاش کرده ایم که در راستای ایجاد صلح و مصالحه در افغانستان حرکت کنیم در بحث طالبان ما در کنار دولت و ملت افغانستان بودیم و حتی در این مسیر ۸ نفر از همکاران من در مزار شریف به شهادت رسیدند و ولی ما همچنان در کنار ملت مردم افغانستان ماندیم و هنوز نیز این مسیر را ادامه می دهیم.

عراقچی تاکید کرد: ما در طول چهل سال گذشته در کنار افغانستان بودیم و افغانستان نیز در کنار ما بوده است و اکنون دو کشور به دنبال این هستند که سند جامع همکاری‌ با یکدیگر امضا کنند.