عراق پول نقد به ایران نمی‌دهد؛ باید از بغداد کالا بخریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحمید حسینی، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: عراق اصرار دارد که در قبال بدهی‌ها کالا خریداری شود گویا در مکانیزم توافق شده از سوی آنها با آمریکا نیز کالا مطرح شده است.

حمید حسینی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد آخرین وضعیت آزادسازی پول‌های ایران در عراق اظهار داشت: اخیرا آمریکا صراحتا اعلام کرد که عراق در خرید برق ایران و پرداخت پول آن معاف است. بنابراین عراقی‌ها نمی‌توانند بهانه‌ای در این موضوع داشته باشند.

او ادامه داد: در سفر اخیر آقای شریعتمداری وزیر کار نیز و در مذاکره با وزیر اقتصاد عراق، اعلام شده که این پول‌ها بزودی پرداخت می‌شود.

اما عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران و عراق در مورد نحوه پرداخت بدهی‌ها گفت با توجه به این که عراق اصرار دارد که در قبال بدهی‌ها کالا خریداری شود گویا در مکانیزم توافق شده از سوی آنها با آمریکا نیز کالا مطرح شده ، بنابراین شرکت‌ها باید لیست کالاهای خود را تهیه و هماهنگ کنند. این پروسه راحت نخواهد بود اما راه باز شده است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا پول نقد نیز پرداخت می‌شود، تاکید کرد: بیشتر بدهی عراق که تقریبا پنج میلیارد دلار است از محل گاز است و هیچ پول نقدی پرداخت نمی‌شود.

ایران بابت صادرات گاز و برق میلیاردها دلار از دولت دولت عراق طلب دارد و به رغم تلاش‌های بسیار زیاد در ماه‌های گذشته هنوز نتوانسته این پول ها را دریافت کند.

پیشتر دو عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کردند با وجود معافیت آمریکا، عراقی‌ها از پرداخت پول گاز ایران خودداری می‌کنند.