عربستان: آتش‌سوزی در تاسیسات نفتی جازان به دنبال حمله شبه نظامیان حوثی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عربستان سعودی تصویری را منتشر کرده و می گوید این بقایای یک پهپاد است که روز پنجشنبه رهگیری و سرنگون شد.

وزارت انرژی عربستان سعودی پنجشنبه پنجم فروردین اعلام کرد در جریان اصابت یک پرتابه شبه نظامیان حوثی به تاسیسات نفتی در جازان یک مخزن سایت فرآورده‌های نفتی دچار آتش سوزی شده است.

 عربستان سعودی می گوید، این بقایای یک پهپاد است که روز پنجشنبه رهگیری و سرنگون شد.

یک سخنگوی وزارت انرژی عربستان گفته است، این حمله ساعت ۹ و هشت دقیقه شب به وقت محلی انجام شد و این حمله تلفات انسانی به همراه نداشته است.

این سخنگوی وزارت انرژی عربستان ضمن محکوم کردن حمله به تاسیسات نفتی جازان گفته است، این حمله نه تنها حمله به پادشاهی عربستان است، بلکه صادرات نفت، ثبات تأمین انرژی به دنیا، آزادی تجارت جهانی و همچنین اقتصاد جهانی را هدف قرار می‌دهد.

این سخنگوی اضافه کرد، این امر همچنین بر ترافیک دریایی تأثیر گذاشته و سواحل و آب‌های سرزمینی را در معرض پیامدهای جدی زیست محیطی قرار می‌دهد.

این در حالی است که در همین روز پیشتر ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از رهگیری و انهدام هشت پهپاد شبه نظامیان مورد حمایت ایران خبر داده بود.

این ائتلاف می‌گوید این پهپاد‌ها مناطق مسکونی و غیر نظامی را هدف قرار داده بودند. طبق این گزارش، شش پهپاد در جریان حمله به خمیس نشیط و نجران مورد رهگیری قرار گرفته و منهدم شدند.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی می‌گوید، شبه نظامیان حوثی کوشیدند تا دانشگاه‌های جازان و نجران را مورد هدف قرار دهند.

این ائتلاف همچنین می‌گوید، یک فروند موشک بالستیک شبه نظامیان حوثی‌ که از صنعاء شلیک شده بود، در منطقه الجوف سقوط کرد.

این حملات در حالی صورت گرفته است که عربستان روز دوم فروردین یک طرح صلح جدید ارائه کردکه از جمله شامل آتش‌بس سراسری زیر نظر سازمان ملل است.

به گفته شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، این ابتکار همچنین شامل بازگشایی فرودگاه صنعا، اجازه ورود سوخت و مواد غذایی از طریق بندر حدیده و از سرگیری مذاکرات سیاسی بین حکومت مورد حمایت عربستان در یمن و حوثی‌های مورد حمایت ایران است.

شبه نظامیان حوثی در صنعا ضمن رد طرح پیشنهادی عربستام گفته‌اند، این طرح «هیچ چیز جدیدی ندارد».

در همین زمینه ایران استقبال از «ابتکار جدید» عربستان سعودی برای توقف جنگ یمن را به «آتش‌بس سراسری»، «رفع محاصره اقتصادی» و سپردن امر به دست «یمنی‌ها» مشروط کرده است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در سال ۲۰۱۵ برای دفاع از دولت مورد حمایت سازمان ملل وارد جنگ با حوثی‌ها شد که پایتخت و بسیاری از مناطق یمن را به تصرف خود در آورده‌اند. طی این مدت این ائتلاف تاکنون نتوانسته است که این شبه نظامیان را به عقب براند.

این ائتلاف می‌گوید برای جلوگیری از قاچاق سلاح مرزهای زمینی و دریایی مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را مورد محاصره قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز جمعه مصادف است با ششمین سالگرد ورود نیروهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان به جنگ داخلی یمن است، جنگی که این کشور را ورشکسته و در معرض قحطی قرار داده است.