عربستان ایران را به ترامپ ترجیح داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ زمزمه گرم شدن روابط بین ایران و عربستان چند روزی ست که به گوش می رسد . عربستان با اتخاذ یک سیاست اصلاح طلبانه سعی دارد از تنش بیشتر با ایران جلوگیری کند و ایران را به ترامپ ترجیح بدهد.

برخی از دولت‌های خلیج فارس خواستار دخالت نظامی و مقابله با ایران هستند، برخی دیگر به آتش بس و صلح دعوت می‌کنند و عده‌ای دیگر نیز در صدد آن هستند که نقش میانجی را برای بحران ایفا کنند.

 در سایه اعلام توقیف نفت کش عراقی در آب‌های خلیج فارس، برنامه «فراتر از خبر» شبکه الجزیره به بررسی پیام‌های تهران، هدف آن از توقیف این نفت کش و همچنین، مسیر تنش‌ها در خلیج، تحت تاثیر دعوت ایران به همکاری منطقه‌ای برای حمایت از دریانوردی، پرداخت.

در همین رابطه، امیر موسوی، مدیر مراکز مطالعات استراتژیک بر این عقیده است که پیام واضح ایران بااین اقدام، محکم کردن سیطره اش بر امنیت خلیج فارس، با همکاری هم پیمانانش در منطقه است. این در حالی است که گروه‌هایی وجود دارند که دنبال وارد کردن ضربه به اقتصاد ایران، از طریق قاچاق بنزین هستند.

وی با اشاره به اخبار مربوط به سفر هیات سعودی به ایران، به اضافه پالس‌های مثبتی که بین وزیر حج عربستان و رئیس سازمان حج ایران رد و بدل شد، بر این عقیده است که عربستان یقین پیدا کرده است که نمی‌تواند در بحرانهایش به آمریکا تکیه کند.

موسوی می‌افزاید: آمریکا تنها به دنبال باج‌گیری از عربستان است و به این وسیله سعی دارد اقتصاد ریاض را به فرسایش بکشاند. در حالی که ایران می‌تواند وارد توافقی با ایالات متحده شده و به جای نابود شدن اقتصاد ان از سوی آمریکا، اموال و امنیت خود را حفظ کند.

در این میان، کینث کوتزمان، از تحلیلگران اندیشکده خاورمیانه می‌گوید: «مشکل آمریکا آن است که جمع کردن هم پیمانانی برای حمایت از خطوط دریانوردی در خلیج فارس دشوار است».

پس از مخالفت آمریکا با گزینه جنگ، کوتزمان بر این عقیده است که دولت‌های خلیج فارس تلاش می‌کنند برای کاهش تنش‌ها در منطقه اقدامی کنند. او تاکید کرد که دیپلماسی ایران به دلیل تغییر در مواضع عربستان و امارات، موفقیت‌هایی به دست آورده است.

وی می‌افزاید: تحریم‌ها علیه ایران، نتیجه داده است؛ اما اروپا از عقب نشینی آمریکا از توافق هسته‌ای ناخشنود است. در این بین، تهران به دنبال استفاده از ابوظبی و ریاض، برای میانجی گری با آمریکا و برطرف شدن تحریمهاست.

اما صالح المطیری، نویسنده و تحلیلگر سیاسی خاطر نشان می‌کند که دولت‌های خلیج فارس در مورد بحران موجود، اتفاق نظر ندارند؛ عده‌ای از ان‌ها خواستار دخالت نظامی و مقابله با ایران هستند، برخی دیگر به اتش بس و صلح دعوت می‌کنند و عده‌ای دیگر نیز در صدد آن هستند که نقش میانجی را برای بحران ایفا کنند. 


1 دیدگاه برای «عربستان ایران را به ترامپ ترجیح داد»

  • مرداد ۱۶, ۱۳۹۸ در t ۴:۳۹ ق٫ظ
    Permalink

    آخ الهی من فدای این علی لاریجانی نماینده پنهان روسیه در حکومت فقاهت بعثی برم ایشالله ، همه حرفهاش در و نبات و اب نبات و تشویق ترور و تروریسم و ولخرجی اموال ملت در سوریه و غزه و لبنان هست. ا لبته بعد از جاسوس اصلی و آشکارتر روسیه ، روح خبیث طبری و کیانوری : شریعتمداری کیهان ، همان مزخرفات ضد امریکایی ، ضد اسرائیلی و جنگ طلبانه پوچ و هواداری از روسیه را تکرار میکند . حالا امده ریش سفیدانه مثل اسب تروای روسیه در رژیم فقاهت بعثی روسی ، ایت الله خاکستری پوش رفسنجانیی ، بین لشگر در هم ریخته اسلام (ارواح کیانوری و طبری ، فداه )، جوش کاربیت روسی بدهد بدون استیلن ، می فرماید : مثبت ها را گنده کنید و از منفی ها اصلا نگویید . مرحوم استالین ، قذافی ، صدام ، میلو شویچ ، چائو شسکو ، … اگر مشاوری مثل این مرد عراقی (که با برادارانش دو سوم حکومت ایران را در دست دارد ) ، داشتند ، دنیا الان وضعیت خال خال پشمی عجیبی داشت ، که منتسکیو ، مارکس ، هابز و فوکویاما الان انگشت به کون ، گه در دهان ، خفقان می گرفتند . به این بسنده نکرده می گوید : چه کار کنیم ؟ظرفیت انها همین ! است . یکی نیست به این مردک بگوید : مردک شیطان پرست مگر مجبورید ظرفیت ندارید حکومت را فامیلی اشغال کرده و پس از غارت و حیف و میل و بخشش به روسیه و سوریه و حماس و بولیوی و … به گه کشیده اید که گندش خود شما ها را هم ازرده کرده . البته انهایی از شما که مستقیم دماغشان تا بیخ ریش در کون پوتین فرو نرفته و توان تشخیص ریدمان تان را دارد. بروید کنار بگذارید با یک انتخابات ازاد ( نه از نوع پوتین یا مادورو یا کاسترو) بلکه از نوع ترکیه ( نمی گم کره جنوبی و ژاپن و کانادا و … چون شعورتان ان اندازه نیست که بفهمید اگر یک شینزو ابه داشتیم الان ایران چه وضعیتی داشت) . امریکا دو شهر انها را با بمب اتم نابود کرده اما به جای اینکه به تروریسم و امریکا ستیزی و خود زنی و جنگ افروزی روی آورده روزگار مردمشان را در نفرت سیاه کنند ، خیلی متمدنانه بدون انکه فراموش کنند انرا پشت سر گذاشتند و امروز سومین قدرت اقتصادی جهان هستند و با اینکه هزار و یک دلیل موجه دارند چون در میان چین و کره شمالی و روسیه هم گرفتار هستند ، نه به بمب اتم رفتند ، نه به موشک پرانی . در حالیکه از نظر توان فنی یک میلیارد سال نوری از شما و کیم و پاکستان جلوترند . منو بگو که بگوش خر روسی یاسین ژاپنی می خوانم . اندونزی بشین بقیه پیش کش ، اگه نمی تونین ، عربستان بشین ، بهتر از شما ابله های روسی است .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.