عرضه سنگین دلار در بازار واقعیت دارد؟ / کاهش قیمت دلار شدنی است؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  در حالی رئیس کل بانک مرکزی وعده داده ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین می‌کند که آمارهای اعلام شده نشان می‌دهد روند کنونی تخصیص ارز، تنها برای یک سوم نیاز وارداتی کافی است و دو سوم آن بدون پاسخ می‌ماند.

عبدالناصر همتی شب گذشته در گفتگوی خبری خود خبر داده بود «روز گذشته در بازار نیما ۱۲۰ میلیون دلار ارز عرضه شد.» پس از آن هم خبرگزاری ایسنا از «عرضه ۴۵ میلیون دلاری ارز نیمایی» خبر داد و آن را «عرضه سنگین» بانک مرکزی به بازار عنوان کرد.

اظهاراتی که نشان می‌دهد دولت در تدارک تامین ارز نیمایی برای واردات است. اما کشور روزانه به چند دلار برای واردات نیاز دارد و آیا حجم عرضه بانک مرکزی جوابگوی نیاز وارداتی ماست؟

بر اساس اظهارات رئیس کل گمرک ایران، ۴۴ میلیارد دلار در سال گذشته صرف واردات شده است. خود همتی هم میزان نیاز وارداتی کشور را حدود ۴۲ میلیارد دلار عنوان کرده بود. با فرض اینکه میزان واردات نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکند، بازار روزانه به ۱۲۰ میلیون دلار نیاز دارد تا بتواند جوابگوی تقاضای بازار باشد.

از طرف دیگر به گزارش ایسنا بانک مرکزی امروز تنها ۴۵ میلیون دلار ارز به بازار عرضه کرده است و اگر قرار باشد میزان عرضه ارز نیمایی در کل ۳۶۵ روز سال همین رقم باشد، تنها یک سوم ارز مورد نیاز کشور معادل ۱۶ میلیارد دلار تامین می‌شود و دو سوم نیاز وارداتی کشور بدون پاسخ می‌ماند.

اگرچه بانک مرکزی در تلاش است با این اظهارات و اخبار، تقاضا و قیمت بازار را به صورت غیرمستقیم کاهش دهد، اما محاسبه آمارها احتمالا سیگنال دیگری به بازار خواهد داد.