عروس سوگوار خاورمیانه زیر ذره بین رسانه ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ انفجارشبه اتمی بیروت باعث شده همه نگاه ها معطوف به عروس این روزها سوگوار خاورمیانه باشد و خبرگزاری های مختلف تحولات لبنان را به دقت زیر نظر داشته باشند و کشورهای مختلف خواهان تغیرات گسترده در بالاترین سطوح دولت لبنان شده اند

محمد ارسلانی

آسوشیتدپرس:‌خشم عمومی از انفجار عظیم این هفته در بیروت، شنبه‌شب بالا گرفت. تظاهرکنندگان به‌نهادهای دولتی هجوم برده و برای ساعتها با نیروهای امنیتی درگیر شدند. اما با رگباری از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی پاسخ گرفتند.
رویترز: سفارت آمریکا در توئیتی گفت مردم لبنان مستحق رهبرانی هستند که به‌آنها گوش فراداده و مسیر خود رابرای پاسخگویی به‌خواستهای مردمی برای شفافیت و حسابرسی تغییردهد.
فاکس نیوز: بسیاری از تظاهرکنندگان می‌گویند دولت چیزی را در مورد علت انفجار بندر بیروت پنهان می‌کند.
العربیه انگلیسی: در یک کنفرانس تلفنی برای کمک به لبنان که فرانسه برگزارکننده آن است، عربستان و امارات دعوت شدند اما رژیم ایران نه.
خبرگزاری فرانسه: چندین هزار معترض در مرکز بیروت تظاهرات کردند تا خشم خود را نسبت به‌ نخبگان سیاسی که آنها را مقصر انفجار مرگبار می‌دانند، ابراز کنند.
خبرگزاری فرانسه:‌ تظاهرکنندگان لبنانی که برخی از آنان حلقه طناب دار را در دست تکان می‌دادند، خواستار مجازات عاملان انفجار شدند.
الشرق الاوسط: میشل عون با انجام تحقیقات بین‌المللی درباره انفجار بیروت مخالفت کرد.
الشرق الاوسط: حزب‌الله از موضع میشل عون حمایت کرد، در حالی که سایر گروههای سیاسی عمده لبنان خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی شده‌اند.
رویترز: صلیب سرخ لبنان اعلام کرد بر اثر تظاهرات روز شنبه در بیروت، دستکم ۶۵مجروح به بیمارستان منتقل شدند و به بیش از ۱۸۸نفر در صحنه رسیدگی شد.
واشنگتن‌پست: در حالی‌که اندوه ناشی از انفجار تبدیل به‌خشم شد، تظاهراتها بیروت را تکان داد و ساختمانها و وزارتخانه‌ها تسخیر شد.
رویترز: سفارت آمریکا در بیروت روز شنبه اعلام کرد دولت آمریکا از حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم لبنان حمایت می‌کند.