عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران: سیاست‌ها در دوره رحمانی بر ضد توسعه بخش معدن پیش می‌رفت/ با سرمایه‌گذاری منفی در بخش معدن رو‌به‌رو بودیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از انقباضی بودن سیاست‌های معدنی در دوران وزارت وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت گفت، اتفاقی که به کاهش جذب سرمایه‌ها به این بخش انجامید.

به گزارش برنا ،«سجاد غرقی»، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: ارتباط بخش معدن و صنایع معدنی با وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت از کانال معاونت وزراتخانه در امور معدن و صنایع معدنی بود. در بخشی از دوران وزارت رحمانی، این سمت را سرقینی بر عهده داشت.

او ادامه داد: در دوران سرقینی، بخش معدن و صنایع معدنی دوران پرآسیبی بود. در این دوره سیاست‌ها بر ضد توسعه بخش معدن کشور پیش می‌رفت و معدن و صنایع معدنی بر شمش و مقاطع متمرکز شده بود. بنابراین در آن بازه زمانی همان‌گونه که داده‌های مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد، با سرمایه‌گذاری منفی در بخش معدن رو‌به‌رو بودیم.

غرقی افزود: در آن دوره سیاست‌ها انقباضی بود و این سیاست‌ها به خروج سرمایه از بخش معدن انجامید. در نتیجه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ چیزی حدود منفی ۸۴درصد با احتساب ارزش افزوده، افت سرمایه‌گذاری در بخش معدن داشتیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اضافه کرد: اسماعیلی به عنوان جانشین سرقینی نیز کار خود را تازه شروع کرده است. او از همان ابتدای کار، مشورت با تشکل‌های معدن و صنایع معدنی را در دستورکار داشت که الان نیز در جریان است. جریانی که انتظار می‌رفت در زمان سرقینی هم برقرار باشد.

او افزود: دست‌کم در بخش معدن نمی‌توان گفت از او ابتکار عملی مشاهده شده است هر چه بود در دست سرقینی بود با همان مشی‌ای که توضیح داده شد.

غرقی همچنین گفت: به باور من در دوره وزارت او شاهد دستاورد چشمگیری در بخش معدن نبودیم. شاید بتوان بهترین اتفاق را همان تغییر سرقینی قلمداد کرد.