عضو کمیسیون اجتماعی مجلس : اجازه نخواهیم داد زنگنه به‌راحتی خداحافظی کند و برود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: اجازه نخواهیم داد آقای زنگنه به راحتی خداحافظی کند و برود، بلکه باید بماند و پاسخگوی تصمیمات غلط خود باشد.


«علی اصغر عنابستانی»، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی؛ با اشاره به سخنان اخیر بیژن زنگنه مبنی براینکه «اگر برگردیم به سال ۹۲ دیگر وزیر نمی‌شوم. از این به بعد هم می‌خواهم زندگی کنم و دیگر در نفت دخالتی نخواهم کرد… خداحافظ شما!» گفت: روز چهارشنبه همزمان با آخرین جلسه علنی مجلس تلاش کردیم که استیضاح زنگنه اعلام وصول شود اما از آنجا که نمایندگان برای سرکشی به حوزه های انتخابیه رفته اند، این اقدام موکول به بعد از تعطیلات شده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه استیضاح کنندگان معتقدند که آقای زنگنه ۷ سال فرصت و اختیار کافی داشته گفت: در تمام این مدت سرمایه کشور را سوزانده، خسارت های جبران ناپذیری به کشور زده است. آقای زنگنه و آقای آخوندی نماینده یک تفکر در دولت بودند، نظام ، کشور و مردم را دچار آسیب کردند بنابراین نه تنها باید کنار گذاشته شوند بلکه باید مورد محاکمه قرار گیرند.

عنابستانی با اشاره به برخی رایزنی های صورت گرفته میان رئیس مجلس و وزیر نفت، تصریح کرد: صبح روز چهارشنبه ۲۹ مرداد نمایندگان استیضاح کننده با آقای قالیباف جلسه ای تشکیل دادند، صورت جلسه این نشست را تهیه کرده و برای آقای قالیباف ارسال کردیم در این صورت جلسه تا بعد از تعطیلات مجلس به آقای قالیباف وقت دادیم که اگر قرار است نتیجه ای از رایزنی های خود با وزیر نفت بگیرد تا روز شروع مجلس بعد از تعطیلات که مصادف با ۱۶ شهریور است به اطلاع نمایندگان استیضاح کننده برسانند.

نماینده طراح استیضاح زنگنه تصریح کرد: استیضاح کنندگان به طور جدی پای استیضاح خود هستند؛ باید استیضاح آقای زنگنه اعلام وصول شود و حتما در صحن علنی رای خواهد آورد چون ۱۱۴ نماینده آن را امضا کردند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به نامه نمایندگان به سران قوا تاکید کرد: در این نامه اعلام کردیم که یک لحظه ماندن آقای زنگنه در راس مجموعه تصمیم گیر برای نفت کشور حاصلی جز خسران ندارد؛ کسی که با ادعای ژنرال بودن وارد وزارت نفت شد و ادعا کرد گروهبان ها و سربازها باید بروند ما ژنرال ها کار را دست بگیرند امروز همین ژنرال افتضاح فعلی را در وزارت نفت به بار آورده است.

عنابستانی تصریح کرد: خراب کاری های آقای زنگنه وی را به این نتیجه رسانده که اگر به سال ۹۲ برگردد دیگر وزیر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مدیرانی چون زنگنه از روی آگاهی است، گفت: این رفتارها طراحی برای لطمه زدن به منافع کشور است. خط نفوذ را در حضور امثال زنگنه در بدنه وزارت نفت می توان دید که جلوی هرگونه استقلال نفتی ، دانشی و توسعه مهندسی در کشور را می گیرد.

نماینده طراح استیضاح زنگنه با اشاره به اینکه تفکر امثال زنگنه و آخوندی به دنبال آن است که نظام جمهوری اسلامی ایران را با مشکل مواجه کند، گفت: این تفکر تلاش می کند «ما نمی توانیم» را به کشور القا کند.

عنابستانی با بیان اینکه فاز ۱۱ پارس جنوبی و پالایشگاه آناهیتا نمونه ای از تلاش های زنگنه برای سنگ اندازی در پروژه های نفتی کشور است گفت: هر بخش خصوصی که برای پتروپالایشگاه ها مجوز می خواهد با بهانه اینکه توجیه ندارد نمی تواند از وزارت نفت مجوز فعالیت بگیرد.

وی گفت: چگونه است که بنزین را با تانکر از مرز افغانستان صادر می کنید و این کار توجیه دارد اما اینکه میعانات به بنزین تبدیل و از مرز افغانستان صادر شود از نظر شما توجیه ندارد؛ این حاصل نگاه های غلط حاکم بر وزارت نفت است که نمی خواهد در کشور فرآورده ای تولید کنیم و به استقلال برسیم.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه قرار بود به هاب گازی منطقه تبدیل شویم اما به جایی رسیدیم که در دوران وزارت آقای زنگنه در حال از دست دادن کل بازارهای گازی دنیا هستیم خاطرنشان کرد: اظهارات آقای زنگنه دهن کجی به مردم و نمایندگان است.

وی یادآور شد: اجازه نخواهیم داد آقای زنگنه به راحتی خداحافظی کند و برود، باید بماند و پاسخگوی تصمیمات غلط خود باشد.