عفو‌ بین‌الملل: وکلا و فعالان مدنی را آزاد کنید/ این افراد «خودسرانه» بازداشت شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_عفو بین الملل خواستار آزادی فوری آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، مهدی محمودیان و محمدرضا فقیهی شد.

سازمان عفو بین الملل روز شنبه ۶ شهریور با انتشار متنی در توئیتر، خواستار آزادی فوری دو فعال مدنی و سه وکیل حقوق بشر در ارتباط با یک پرونده شکایت از سوء‌مدیریت کرونا در ایران شد.

در توییت این سازمان آمده است که این افراد «تنها به دلیل تشکیل جلسه‌ای برای گفت‌و‌گو پیرامون اقدام حقوقی احتمالی در پشتیبانی از حق مردم برای برخورداری از واکسن‌های نجات‌بخش کووید۱۹» از ۲۳ مرداد در بازداشت به سر می‌برند.

عفو بین الملل بازداشت این افراد را «خودسرانه» خواند و از مردم خواست با بازنشر این پیام، از رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری آنها شوند.

بنا بر اطلاعات موجود لیلا حیدری، ‌یکی از دیگر از وکلای دادگستری که به همراه این پنج نفر بازداشت شده بود،‌ روز یکشنبه ۲۴ مرداد ماه آزاد شد.

همچنین «مریم افرافراز»، به شکل موقت آزاد شد. یک منبع مطلع با اعلام این خبر به ایران‌وایر گفت که خانم افرافراز روز شنبه ۶ شهریور و با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

بیش از ۵۰ وکیل دادگستری از جمله صالح نیک‌بخت،‌ سعید دهقان، و مزدک اعتمادزاده اواخر مرداد ماه در نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، خواستار آزادی فوری این افراد و معرفی عاملان «بازداشت خودسرانه» وکلا و کسانی که از قدرت علیه منافع عمومی سوءاستفاده می کنند، شدند.

یک منبع مطلع، چهارشنبه ۲۷ مرداد، به صدای آمریکا گفت که هیچ یک از خانواده‌ها از افراد بازداشت‌شده خبری ندارند و در مراجعه به دادسرای اوین به آنها گفته شده است «یکی دو هفته دیگر مراجعه کنید.»

۳۶۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران نیز در بیانیه‌ای خواستار آزادی این وکلای دادگستری و فعالان مدنی و برخورد با عاملان این بازداشت شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «این فعالان در حال برگزاری جلسه‌ای به منظور طرح شکایت از بنیاد برکت و مسئولانی بوده‌اند که با اهمال و تعلل و تاخیر در تامین واکسن کرونا به فوریت و به مقدار کافی، زمینه‌ساز مرگ اجتناب‌پذیر ده‌ها هزار نفر در ایران بوده‌اند و ‌طبق شواهد موجود، بازداشت‌ این افراد به دلیل قصد آنان برای دادخواهی جمعی در این زمینه بوده‌ است.»

گروهی از فعالان مدنی و سیاسی خواستار آزادی آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، مهدی محمودیان، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز شدند و علی مجتهد زاده می‌گوید به خانواده این افراد اعلام شده از رسانه‌ای شدن خودداری کنند.
لازم به ذکر است،‌ به رغم گذشت دو هفته از بازداشت این پنج نفر، هنوز اتهام رسمی آنها اعلام نشده است.

در ماه‌های گذشته با اوج‌گیری مجدد بیماری کووید۱۹ در ایران، رکورد بی سابقه‌ای از موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران به ثبت رسیده است.