عفو بین‌الملل: بهاءالدین قاسم‌زاده را اعدام نکنید/ محاکمه این کودک مجرم عادلانه نبوده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست، حکم اعدام قریب‌الوقوع بهاءالدین قاسم‌زاده، کودک‌مجرم زندانی در ایران را، که گفته می‌شود در زمان وقوع جرم تنها ۱۵ سال سن داشته است، متوقف کنند.

سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه ۱۲ تیر ماه با انتشار این بیانیه اعلام کرد که مقامات ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند که حکم اعدام بهاءالدین قاسم‌زاده را روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰ در این زندان به مرحله اجرا بگذارند.

آقای قاسم‌زاده که در زندان ارومیه محبوس است، آذر ماه سال ۱۳۸۸ دستگیر شد و بیش از ۱۰ سال است که در صف اعدام به سر می‌برد.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، حکم محکومیت و اعدام این کودک‌مجرم زندانی در پی محاکمه‌ای غیرمنصفانه در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ توسط یک دادگاه کیفری در ارومیه صادر و این حکم مهر ماه سال ۱۳۹۲ توسط دیوان عالی تایید شده است.

در این بیانیه آمده است که این کودک مجرم زندانی در دوران بازجویی از دسترسی به وکیل محروم بوده و بخشی از ادله‌ محکومیت وی نیز شامل «اعترافاتی» می‌شود که بنا به گفته آقای قاسم‌زاده از طریق شکنجه در بازداشت‌گاه پلیس آگاهی ارومیه از وی گرفته شده است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی و به نقل نهاد حقوق بشری و سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که حداقل ۹۰ کودک‌مجرم در ایران در معرض خطر اعدام قرار گرفته‌اند و سازمان عفو بین الملل، بارها از مقام‌های ایرانی خواسته است که با اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، مجازات اعدام را برای جرایمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال انجام شده، به طور کامل لغو کنند.

علی ارژنگی، کودک- مجرم محبوس در زندان مرکزی اردبیل که گفته می‌شود در ۱۷ سالگی به ارتکاب «قتل عمد» متهم و در صف اعدام قرار گرفته بود با اخذ رضایت از شکات پرونده در ازای پرداخت دیه، از اعدام نجات پیدا کرد.

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که با نقض تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک، همچنان مجازات اعدام را برای جرایم انجام شده توسط افراد زیر ۱۸ سال به کار می‌برد.