عفو بین‌الملل: ورود محدود زنان به ورزشگاه در ایران اقدام منعفت‌طلبانه تبلیغاتی حکومت است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، گفت موافقت حکومت ایران با حضور محدود زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقه فوتبال در روز پنجشنبه، اقدامی تبلیغاتی در راستای ترمیم کردن وجه خود پس از خودسوزی سحر خدایاری است.

او روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت تصمیم ایران برای اجازه ورود دادن به ورزشگاه به تعداد محدودی از زنان برای تماشای مسابقه فوتبال روز پنج‌شنبه «اقدام منعفت‌طلبانه تبلیغاتی از سوی مقام‌های رسمی با هدف ترمیم وجهه خود در پی اعتراض‌های جهانی در مورد مرگ غم‌انگیز سحر خدایاری است».  

خدایاری معروف به دختر آبی پس از آزادی از بازداشت به علت ورود به ورزشگاه در پوشش مردانه از ترس محکومیت قضایی، در تاریخ دوم سپتامبر اقدام به خودسوزی کرد و یک هفته پس از آن درگذشت. 

حکومت ایران با فشار  فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برای اولین بار طی چند دهه، تعداد سه هزار و ۵۰۰ بلیط به زنان برای تماشای مسابقه ایران و کامبوج در بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فروخت. 

از زمان پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷و روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی، زنان از ورود به ورزشگاه منع شده‌اند. 

جیانی اینفانتینو، رییس فیفا، اخیرا منع ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها را «غیرقابل‌قبول» خواند و از جمهوری اسلامی خواست تا پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ این ممنوعیت را لغو کنند.  

لوتر گفت: «هر اقدامی کمتر از لغو کامل ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال توهین به یاد و خاطر سحر خدایاری و توهین به حقوق همه زنانی است که در ایران شجاعانه برای لغو این ممنوعیت مبارزه می‌کنند.»

او اضافه کرد جمهوری اسلامی «باید همه محدودیت‌های» مربوط به حضور زنان را در ورزشگاه‌ها رفع کند.