عفو بین‌الملل: ۸ زندانی بلوچ و عرب اهوازی در خطر اعدام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عفو بین‌الملل با اشاره با “موج اعدام‌های زندانیان اقلیت‌های قومی در ایران طی دو ماه گذشته”، از مقامات ایران خواست تا اجرای احکام اعدام چهار عرب اهوازی و چهار زندانی بلوچ را متوقف کند.


حامد ریگی و مهران نارویی و دو زندانی دیگر که نامشان در گزارش نیامده، چهار زندانی بلوچی هستند که در زندان زاهدان و همچنین زندان دستگرد اصفهان زندانی هستند و حکم اعدام برایشان صادر شده است.


عفو بین الملل می‌گوید که این افراد با مجموعه‌ای از موارد نقض حقوق بشر از جمله “ناپدید شدگی قهری و شکنجه برای گرفتن اعترافات اجباری و محکومیت در دادگاه ناعادلانه رو به رو هستند.”
علی خزرجی (خسرجی)، حسین سیلاوی و جاسم حیدری، سه زندانی “عرب اهوازی” هستند که از محکوم به اعدام شدند.


عفو بین الملل می‌گوید که این سه نفر از حدود دو هفته پیش در زندان شیبان اهواز “در اعتراض به شرایط زندان و نداشتن اجازه ملاقات با خانواده و تهدید مداوم به اعدام، اعتصاب غذا کرده و حتی لب هایشان را دوخته اند.”


کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد هم نسبت به افزایش موارد اعدام زندانیان بلوچ در ایران هشدار داده و شدیدا ابراز نگرانی کرده‌اند.


همچنین گروهی از سازمان‌ها و نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر در ایران در نامه ای مشترک از جامعه جهانی خواستند برای آزادی فعالان کرد که در ایران بازداشت شدند، اقدامی فوری انجام دهند.