علمای اهل سنت مجبور به پیاده شدن از قطار انقلاب شدند

 

نگام ، اجتماعی _ عضو دفتر مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران با اشاره به برخی مشکلات اهل سنت در این کشور، گفت که اهل سنت ایران از روند اداره این کشور کنار گذاشته شده اند.

 

به گزارش آناتولی لقمان ستوده، عضو دفتر مرکزی «جماعت دعوت و اصلاح» طی نشست جریان شناسی اهل سنت ایران درباره شرایط اهل تسنن این کشور گفت: در کشور ما فرصت های خوبی وجود دارد اما در عین حال محدودیت های آزاردهنده ای هم وجود دارد. توقع شهروندان از یک نظام مدرن و امروزی بیشتر از حقوقی است که امروز از آن برخوردار هستند.

ستوده با بیان اینکه شعار حکومت ایران حمایت از مستضعفین جهان بوده است، ادامه داد: حمایت از رژیم سوریه چه نسبتی با حمایت از مستضعفین دارد؟ در سالهای نخست جنگ سوریه طی بیانیه ای از سیاست اجرایی در سوریه انتقاد کردیم. اما هشدار دادند که باید در این مورد سکوت کنیم. به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم در این باره اظهار نظری نکنیم.

وی در مورد حمایت از اصلاح طلبان در انتخابات ایران نیز گفت: جناح محافظه کار اصل وجود ما را قبول ندارد به همین دلیل نیز حمایت ما از اصلاح طلب ها امری طبیعی است.

ستوده همچنین در گفتگو با خبرنگار آناتولی با اشاره به اینکه اهل تسنن در ۱۵ استان ایران زندگی می کنند درباره اهل تسنن ساکن تهران توضیح داد: در مورد تهران وضعیت اهل تسنن متفاوت است. در کشور ما همه چیز برمی گردد به سلیقه آن مدیر در حوزه خودش. برخوردهای سلیقه ای تعیین کننده است. در مقاطعی که مدیر با درایت تری هست فرصت ها بیشتر و چالش ها کمتر می شود.

او همچنین با بیان اینکه در استان تهران ۱۲ نمازخانه برای اهل تسنن وجود دارد گفت: چالش مسجد اهل تسنن در تهران از دوران رژیم گذشته هم وجود داشته است. قدرت هایی خارج از ساختار رسمی هستند که در تصمیم گیری قوی تر هستند. بزرگترین مرکز اقامت نماز ما مسجد صادقیه در غرب تهران است که هر جمعه ۲هزار نفر نماز می خوانند.

وی معتقد است تکرار مطالبه به حق داشتن مسجد کمکی به عملی شدن آن نمی کند: زمانی که مسجد صادقیه را بر پا کردیم تا کنون فهمیدند که ما ایجاد مشکل نمی کنیم. نماز عبادی سیاسی هم نیست و مگوییم نماز جمعمان عبادی عبادی است.

ستود در ادامه افزود: در برخی استان ها ۱۰ درصد و در برخی ۹۰ درصد ساکنان آن اهل سنت هستند و بسته به سلیقه سیاسی و امنیتی هر استان وضعیت اهل سنت متفاوت می شود.

عضو جماعت دعوت و اصلاح درباره این تشکل نیز توضیح داد: جمعیت دعوت و اصلاح یک تشکیلات مدنی است و رویکرد محوری سیاسی نداریم. بنا به ویژگی خاص مناسبات سیاسی و اجتماعی کشور ما، فعالیت مدنی و فرهنگی هم ویژگی سیاسی پیدا می کند بدون اینکه ما اراده کرده باشیم سیاسی باشیم.

او با اعلام این نکته که این تشکل کاملا میانه رو اهل تسنن بعد از سال ها فعالیت هنوز مجوز ندارد، اظهار داشت: از دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی و بعد احمدینژاد و اکنون هم دولت روحانی با آنکه تبلیغات زیادی برای انتخابش کردیم هنوز مجوز فعالیت نداریم.

ستوده با بیان اینکه جامعه ایران بیش از هر چیز به اخلاق احتیاج دارد ادامه داد: ادبیات رسانه ها وحدت آفرین نیست. دگرستیزانه است. چالش هایی ایجاد می کند که مدیریت آن هزینه ساز است. امیدوارم در آینده رویکرد فکری و انسانی تری باشد.

گفتنی است «نشست جریان شناسی اهل سنت ایران» دیروز از سوی اتحادیه بین المللی امت واحده در تهران برگزار شد.