علیرضا رییسی: موج چهارم کرونا تمام نشده/ کوچک‌ترین غفلتی ما را دوباره گرفتار می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت که بعد از درگیری با موج چهارم، روند نزولی شده اما این به معنای پایان موج چهارم نیست.

رییس با بیان اینکه اکثر استان‌ها از وضعیت قرمز خارج شده‌اند تاکید کرد که هنوز نمی‌توانیم بگوییم موج چهارم تمام شده است و کوچک‌ترین غفلتی می‌تواند ما را دوباره گرفتار کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به اینکه بازوی بالارونده موج چهارم بسیار بلند بود، افزود: یکی از نگرانی‌های ما این بود که در آغاز خیز چهارم وقتی نمودارها را نگاه می‌کردیم، می‌دیدیم که به صورت آسانسوری بالا می‌رود و نمی‌دانستیم انتهایش کجاست.

رییسی گفت که در اکثر استان‌های ما قله‌ای که در موج چهارم ایجاد شد، نسبت به موج‌های قبلی ارتفاع بسیار بلندتری داشت و اکنون در شاخه نزولی آن قله‌ها هستیم، اما نکته این است که می‌گوییم اکثر شهرهای ما نارنجی است، یعنی از حدی که باید، پایین‌تر نیامده و با کوچکترین غفلت این موج می‌تواند سینوسی شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره وضعیت گونه‌های جهش یافته کرونا که در هند و آفریقای جنوبی شناسایی شده‌اند، گفت: در حال حاضر بیشترین نگرانی‌مان در استان‌های جنوبی و شرقی است، به ویژه سیستان بلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر که خوشبختانه اکنون پراکندگی زیادی ندارد.

رییسی افزود که تاکنون طبق آماری که مثبت شده، مجموعا در این استان‌ها بالغ بر ۶۰ مورد مبتلا به ویروس‌های جهش‌یافته پیدا شده که همه اینها اطرافیانشان هم تست شدند اما شانس ابتلا به این ویروس در استان‌های جنوبی و شرقی کشور و اگر رعایت نشود، در مناطق دیگر کشور وجود دارد.