علیرضا زاکانی و امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی فعلا کاندیدای انتخابات می‌مانند ؛ کاندیداهای اصولگرا، همچنان در کشمکش کناره‌گیری / رد انصراف، تا اطلاع ثانوی!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_از همان روز نخست که فهرست ۷ کاندیدای تاییدصلاحیت شده با همه حواشی و اعتراض‌ها منتشر شد، مساله کاندیدای پوششی هم مطرح شد.

کاندیداهایی که صرفا برای حضور در مناظره‌ها و دوران تبلیغات، با هدف دفاع از «کاندیدای اصلی» و حمله و تخریب رقیب، گام در میدان رقابت می‌گذارند و از همان ابتدا هم مشخص است که قرار نیست نام‌شان را در روز رای‌گیری، روی برگه‌های رای ببینیم.

اگرچه این روند در چند انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری هم سابقه داشت اما این‌بار کنار ردصلاحیت گسترده چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و اعتدالی، آش پوششی‌ها آنقدر شور شد که عبدالناصر همتی به‌ دفعات بر این نکته اشاره کرد و از جمله در مناظره‌ها به‌طور مشخص علیرضا زاکانی را «کاندیدای پوششی» معرفی کرده است.

به گزارش روزنامه اعتماد، با نزدیک شدن به روز مناظره آخر، شایعاتی مطرح شد که احتمالا پس از برگزاری آخرین مناظره یا یک روز بعد از آن، حداقل امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و علیرضا زاکانی دو کاندیدای اصولگرایی که از همان ابتدا درباره حضور پوششی در صحنه و حمایت‌شان از رییسی صحبت بود و نام‌شان به عنوان «انصرافیون» احتمالی این انتخابات مطرح شد، از ادامه حضور در انتخابات انصراف خواهند داد. اتفاقی که البته نه‌تنها تا زمان نگارش این گزارش نیفتاده و اگرچه علیرضا زاکانی در واکنش به این شایعات، تاکنون سکوت کرده اما مالک شریعتی، سخنگوی ستاد انتخاباتی زاکانی، خبر انصراف او به نفع ابراهیم رییسی را قویا تکذیب کرده است.

همزمان انصرافی احتمالی دیگر یعنی سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی که شامگاه شنبه و پس از برگزاری آخرین مناظره در توییتی، از ماندن در صحنه تا «آخر انتخابات» گفته بود، دیروز هم درپی انتشار شایعاتی که به احتمال انصراف او دامن می‌زد، بار دیگر تاکید کرد که در عرصه رقابت باقی خواهد ماند و نوشت: «از دیشب و پس از استقبال گسترده مردم از سخنان این فرزندشان در مناظره سوم، موج دروغی در فضای مجازی راه انداخته‌اند؛

همان‌طور‌که قبلا گفتم بار دیگر با قاطعیت می‌گویم خود را اصلح می‌دانم، انصراف نداده‌ام و نخواهم داد و به حول و قوه الهی تا آخر ایستاده‌ام.» با این اوصاف فعلا از انصراف هیچ‌ یک از کاندیداهایی که توانسته‌اند از سد نظارت استصوابی شورای نگهبان به سلامت عبور کنند، خبری نیست اما هر یک از نامزدها تا ۲۴ ساعت پیش از پایان مهلت مجاز تبلیغات فرصت دارند انصراف خود را به وزارت کشور اعلام کنند و از آنجا که معمولا این اتفاق در همان ۴۸ تا ۲۴ ساعت پایانی رقم می‌خورد، پرونده انصرافیون همچنان باز است.