علیرضا علی‌نژاد به طور مشروط از زندان اوین آزاد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام گزارش می شود که علیرضا علی نژاد، برادر مسیح علی نژاد، به صورت مشروط از زندان اوین در تهران آزاد شده است.

علیرضا علینژاد، نویسنده و ویراستار، اوایل مهر ماه سال ۱۳۹۸ (سپتامبر ۲۰۱۹) در خانه اش در بابل دستگیر شده بود.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا آقای علی نژاد در دادگاه انقلاب تهران به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با استناده به ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی پنج سال از این حکم قابل اجرا بود.

مسیح علی نژاد در توییتی در این باره نوشت: “به برادرم «آزادی مشروط» دادند. نه گروگان گرفتن برادر بیگناهم صدایم را خفه کرد و نه این آزادی جیره بندی شده. دلتنگ آغوش برادرم هستم اما تا زندان‌های ایران پر است و‌ آغوش مادران داغدار خالی، تا سرنگونی این حکومت با صدای بلندتری علیه دیکتاتوری فریاد خواهم زد و تلاشم را ادامه خواهم داد.”

خانم علی نژاد قبلا گفته که برادرش بی گناه است و از سوی جمهوری اسلامی ایران برای تنبیه او به خاطر فعالیت هایش گروگان گرفته شده است.

او گفته بود بخش عمده ای از جلسه محاکمه برادرش به عملکرد او اختصاص داشته است.

بنابه گزارش ها علیرضا علی نژاد در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس، به اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس، و برای اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس و در مجموع به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و حکم او توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

مقام های قضایی در ایالت نیویورک آمریکا ماه پیش چهار نفر از جمله “یک مامور اطلاعاتی ایران” را به توطئه چینی برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه نگار منتقد حکومت ایران در آمریکا، متهم کردند.

یک زن ایرانی هم به اتهام همکاری با این توطئه در کالیفرنیا بازداشت شد که با قرار وثیقه آزاد است.