علی رهبری و طرح دوباره کلیدواژه‌ای به نام «ارکسترسمفونیک ملی ایران»

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، علی رهبری رهبر و مدیرهنری پیشین ارکستر سمفونیک تهران که چند سال پیش به دلیل تشدید اختلافات خود با مدیران وقت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تعدادی دیگر از مشاوران این مجموعه از سمت خود استعفا و همانند دوران ماقبل حضورش در ایران به فعالیت و رهبری ارکستر در مجوعه های مختلف موسیقایی کشورهای اروپایی مشغول به فعالیت شد در تازه‌ترین پستش که با کلید واژه «ارکستر سمفونیک ملی ایران» منتشر کرده روند فعالیت ارکسترهای دولتی تحت نظر بنیاد فرهنگی هنری رودکی تهران بار دیگر انتقاد کرد.


توضیح اینکه عبارت ارکستر سمفونیک ملی ایران از جمله پروژه‌هایی بود که در دوران حضور علی رهبری مطرح و موجب بروز اظهار نظرهای متفاوتی شده بود.


در یادداشت علی رهبری که همراه با یک کلیپ معنا داری از افتتاح ارکستر تا به امروز منتشر شده، آمده است: «دوستان عزیز، ارکستر سمفونیک تهران ۹۴ از روز اول تا آخرین روز در بالاترین سطح کارش را به صورت بسیار حرفه‌ای انجام داد و تمام اسناد موجود بر زحمت این جوانان گواهی می‌دهند. ارکستر سمفونیک مانند فوتبال یک کار تیمی است و بدون هماهنگی و از خودگذشتگی اعضای تیم موفقیت مقدور نخواهد بود.


ارکستر سمفونیک ۹۴ را عده‌ای از اعضای تیم به دلایل مالی عده‌ای به دلیل نداشتن نظم و دیسیپلین و عده‌ای به خاطر خودخواهی این تیم را ترک کردند و عده زیادی از به اصطلاح اساتید موسیقی ایران هم این ارکستر را تحریم کردند ولی با وجود این، هیچ اثری بر روی کیفیت کار این جوانان نگذاشتند. با وجود اینکه مسئولین بنیاد رودکی و مشاوران هنری اصلاً درکی از ارکستر سمفونیک و چگونگی فعالیت‌های درست آن نداشتند، این بچه‌ها با جان و دل سمفونی نهم بتهوون را شروع کردند، هر ماه با رهبران مختلف کنسرت دادند، آثار شانزده آهنگساز ایرانی را اجرا کردند و بعد از دوازده ماه با اجرای سمفونی فانتاستیک برلیوز فعالیت خود را خاتمه دادند.


بعد از آن، شوراها، مسئولین بنیاد رودکی و بعضی از دوستان نه تنها این ثمره فعالیت بچه‌ها را نتوانستند نگهداری کنند بلکه به آن لطمه‌های بزرگی نیز وارد کردند.»