علی قمصری نوازنده تار و آهنگساز ایرانی ممنوع الفعالیت شد.

 

نگام ، حقوق بشر _ علی قمصری موسیقدان ایرانی به دلیل پافشاری بر همراهی و اجرای همخوان زن در کنسرت اش ممنوع الفعالیت شد، در کنسرت سه روز پیش علی قمصری علی رغم اینکه همخوانی زنان با منع قانونی همراه نیست ولی مدیریت بنیاد رودکی صفی پور و مسئول حراست قبل از کنسرت اعلام کردند که همخوان زن نباید اجرا کند که در پافشاری قمری و گروه میگویند در صورت اجرا میکروفن ها را قطع می‌کنیم و بعد از اجرا ممنوع الفعالیت می‌شوی.

 

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، علی قمصری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز خبر ممنوع شدن فعالیت من در ایران را به صورت شفاهی اعلام کردند و ظاهرا حکم به دفتر موسیقی نیز رسما ابلاغ شده. تا اطلاع ثانوی همه ی اجراهای من در ایران لغو شده است.
دیشب در کنسرت تالار وحدت به دستور مسئولین ، صدای ما کاملا قطع شد و به همراه هاله سیفی زاده و بهنام ابوالقاسم و انرژی خوب مخاطبین ، بی صدا کل آن بخش را اجرا کردیم.
این در حالی بود که قبل از اجرا از طرف آقای صفی پور (مدیر بنیاد رودکی) و حراست گفته شده بود که اگر اجرا کنیم صدا قطع می شود و از فردا ممنوع الفعالیت خواهم شد.
از چهار شب اجراهای تهران تنها شبی که بی استرس اجرا کردم دیشب بود. چرا که تصمیمم را بدون شک گرفته بودم. شبهای قبل بسیار اذیت شده بودیم ، تحت فشار مسئولین بودیم و حرفی نزدیم در حالی که به نظر من همخوانی ما هیچ زاویه ای با قوانین نداشت.
اما دیشب مطمئن و آرام روی صحنه رفتم. مطمئن از اینکه اعتقادم را نفروختم. دیگر از آزارها ، بازخواست ها ، تهدیدها ، لغو اجراها ، توهین ها و تعهد گرفتن ها و … خبری نیست و مجبور نیستم مثل شب اول تالار وحدت با چهره ی غمگین روی صحنه حاضر شوم.
شاید واقعا موسیقی ایران جای امثال من نیست و من به قول خودشان ، بعضی معادلاتشان را بر هم میزنم. شاید به نظر خیلی از دوستان دیشب تصمیم اشتباهی گرفتم. اما خودم اصلا پشیمان نیستم. نمی دانم شاید هنوز ابعاد این بحران برایم روشن نشده.
به هر حال امیدوارم روزهای بهتری پیش روی هنر ایران باشد.

همچنین هاله سیفی زاده همخوان گروه هم در صفحه خود اعلام این خبر نوشت: .
امروز خبر ممنوع الفعالیت شدن على قمصرى را اعلام کردند و تااطلاع ثانوى همه ى اجراها در ایران لغو شده است .
دیشب قبل از اجرا از طرف آقاى صفى پور به حراست گفته شده بود که اگر این بخش از کار با صداى من اجرا شود على ممنوع الفعالیت خواهد شد من خواستم که حذف شوم
اما على گفت همه ى ما با هم روى صحنه خواهیم رفت و مسئولیتش را به عهده خواهم گرفت .. روى صحنه رفتیم
میکروفون ها به کل قطع بود
به همراه على و بهنام ابوالقاسم و انرژى خوب مخاطبین آن بخش را اجرا کردیم
خواندن برایم خیلى سخت بود در شرایطى که میدیدم
على و بهنام به نجوا مینوازند تا صداى من شنیده شود … و من با انبوهى از مردانگى و شهامت مواجه شدم که هر لحظه راه گلویم را میبست ….. شبهاى قبل بسیار اذیت شده بودیم و تحت فشار مسئولین بودیم و حرفى نزدیم
جمله اى ندارم تا بتوانم شهامت ودلیرىِ على قمصرى را توصیف کنم … قدردان حمایتِ بى دریغت هستم
رفیقِ خوبِ روزهاى سخت ……… به امید روزهاى خوب و آزاد

پس از انقلاب پنجاه و هفت و برقراری حکومت اسلامی، تندروهایی مذهبی به اشکال گوناگون اقدام به برقراری محدودیت برای زنان و حذف آنها از صحنه اجتماعی کرده‌اند، اقداماتی که با قانون حجاب اجباری، اخراج و پاکسازی زنان از ارتش و قانون زن ستیز مجازات اسلامی با شدت شروع شد، در همین راستا خواندن زنان در جمهوری اسلامی ممنون است و تاکنون بسیاری از زنان هنرمند به دلیل خواندن بازداشت و زندانی شدند یا مورد آزار و اذیت و محرومیت واقع گردیده‌اند.