علی مجتهدزاده: وکالت مرا در پرونده وکلای بازداشتی را نپذیرفتند/ نتیجه امیدوارکننده‌ای از این پرونده به چشم نمی‌خورد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعلی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت‌وگو با پایگاه خبری امتداد، با اشاره پرونده بازداشت گروهی از وکلا و فعالانی که قصد شکایت از مسئولان به دلیل سوء مدیریت همه‌گیری کووید-۱۹ را داشتند، از امتناع دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به پذیرش وکالت او در این پرونده خبر داد.

وی گفت، «به درخواست خانواده مهدی محمودیان، بنده صبح امروز به دادسرا مراجعه و خواستار محول کردن پرونده این فعال مدنی شدم. متاسفانه، آقایان حتی اجازه ورود ما به دادسرا را نداده و صرفا گفتند که برای این پرونده، تنها وکیل تبصره ماده ۴۸ یا اصطلاحا، وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه را می‌پذیریم.»

شش وکیل دادگستری و فعال مدنی، که در حال تنظیم شکایت علیه سوء مدیریت مقام‌های ایران در بحران کرونا بودند، روز ۲۳ مرداد در تهران بازداشت شدند. یکی از این افراد ساعاتی بعد آزاد شد، اما آرش کیخسروی، مهدی محمودیان، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز همچنان در بازداشت هستند.

به گفته مجتهدزاده، «متاسفانه این فعالین مدنی و وکلای دادگستری در همین مرحله دادسرا که از اهمیت بسیار بالایی در روند پرونده برخوردار است، از حق آزادانه داشتن وکیل محروم شدند. چرا که با شناختی که از تک به تک این دوستان دارم، بدون شک وکلای مورد تایید دستگاه قضائی را در پرونده خود نمی‌پذیرند.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت‌وگو با امتداد، با بیان این که به همین دلیل «درِ پرونده برای دیگر وکلای دادگستری از همین حالا بسته شده است» گفت، «تنها کاری که از دست ما ساخته است، حمایت مدنی از حق قانونی این چهره‌ها بوده و باید صدای آن‌ها را به گوش رئیس قوه قضائیه برسانیم.»

علی مجتهدزاده نحوه بازداشت این افراد و ممانعت از داشتن وکیل را «نگران‌کننده و ناامیدکننده» دانست و گفت، به خانواده آنها گفته شده است که از خبری و رسانه‌ای کردن مسائل مربوط به این پرونده خودداری کنند. وی اضافه کرد، «با تاسف باید گفت که نتیجه امیدوارکننده‌ای از این پرونده به چشم نمی‌خورد.»