علی مطهری: آدم‌های نظامی درباره واکسن، پالایش‌گاه و برجام نظر می‌دهند!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ علی مطهری، نایب‌رئیس پیشین مجلس در گفت وگوی با خبرگزاری ایسنا گفت که «معمولا دست رییس‌جمهور هم کاملا باز نیست که هرکه را خودش خواست انتخاب کند؛ نهادهایی‌اند که دخالت می‌کنند. این باعث می‌شود لزوما شایسته‌ترین افراد انتخاب نشوند.


او همچنین ادامه داد که در زمینه‌های‌ اقتصاد، سیاست خارجی و فرهنگ، نهادهایی هستند که دائم در کار دولت دخالت می‌کنند و این فقط دولت نیست که مجری است؛ که نهادهای موازی هستند که اختلال ایجاد می‌کنند.


به گفته او، فرض کنید می‌خواهند موشک آزمایش یا پرتاب کنند، این کار آثار سیاسی دارد؛ به‌خصوص وقتی چندروز بعد از توافق برجام انجام می‌شود. بنابراین باید این را به اطلاع رئیس‌جمهور برسانند و او بگوید که این کار انجام بشود یا نه. آن‌ها نمی‌توانند بگویند ما از جای دیگری دستور می‌گیریم؛ در کارهای سیاست خارجی باید هماهنگی با دولت باشد.


مطهری در ادامه تاکید کرد که در میدان جنگ، نیروهای نظامی از فرمانده کل قوا دستور می‌گیرند اما در بقیه موارد که با اقتصاد و سیاست خارجی ارتباط دارد باید از دولت دستور بگیرند.
او درباره خط‌مشی صداوسیما نیز گفت: اخبار خودمان را از صداوسیما گوش دهید خنده‌تان می‌گیرد. می‌بینید یک آدم نظامی درباره واکسن، ساخت مسکن، پالایش‌گاه و برجام نظر می‌دهد و دولت غایب است. البته این‌ها جالب نیست. علت‌اش این است که از ابتدا دولت‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند. این رویه باید اصلاح شود.

نایب‌رئیس پیشین مجلس در ادامه افزود که برای ماه‌های اول انقلاب می‌شود برخی بی‌نظمی‌هایی را، توجیه کرد اما بعد از آن قابل‌قبول نیست و دیگر نمی‌شود گفت حمله به سفارت انگلیس یا عربستان، ناشی از طبیعت انقلاب است؛ این بی‌عرضگی دولت‌ها است. در این موارد دولت می‌داند که نیروی انتظامی مقاومتی نکرده و یک کار حساب شده و برنامه ریزی شده بوده است.


مطهری درباره تخلفات طبری نیز گفت: طبری [مسوول اجرایی دفتر ریاست قوه‌قضا در دوران لاریجانی]، حتما تخلفاتی داشته و دادگاه‌اش مدتی بود خیلی پررنگ از تلویزیون پخش می‌شد و به‌عنوان فساد بزرگ از آن یاد می‌شد اما بعد از حمایتی که از صادق لاریجانی شد ناگهان کم‌رنگ شد و این تبلیغات به پایان رسید.»