عمر چلیک: از تمام ویژگی‌های ایاصوفیه بنحو احسن محافظت خواهد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه: تنها کشوری که عضو اتحادیه اروپا بوده و در پایتخت آن مسجدی وجود ندارد، یونان است

به گزارش ت رت فارسی، عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه پس از نشست هیئت تصمیم‌گیری و اجرایی این حزب که با حضور رئیس جمهور رجب طیب اردوغان برگزار شد، اظهار داشت: “ایاصوفیه به عنوان مسجد و بنایی باشکوه میراث فرهنگی جهان عظمت خود را حفظ خواهد کرد. در آینده از تمام ویژگی‌های ایاصوفیه بهتر محافظت خواهد شد”.

وی افزود: “ایاصوفیه هرگز از فهرست یونسکو خارج نخواهد شد. این فهرست به درج نام ایاصوفیه مفتخر شده است و نه بالعکس. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو» باید بداند که ترکیه در مورد حفظ میراث جهانی ایاصوفیه با هر نوع همکاری آماده است”.

سخنگوی حزب حاکم ترکیه در ادامه در ارتباط با واکنش یونان به تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد گفت: تنها کشوری که در پایتخت آن مسجدی وجود ندارد، یونان است. همچنین این کشور در بی‌احترامی نسبت به مساجد و آثار متعلق به دوره عثمانی در صدر قرار دارد. اگر کشوری وجود داشته باشد که هرگز نباید در این زمینه بحث کند، یونان است.