عملکرد ضعیف شهرداری تهران در تمام ابعاد؛ شهردار اصلاح‌طلب تهران و شکست پروژه «پایان زباله‌گردی کودکان در خرداد ۱۴۰۰»؛ «در آمار کاهش خیلی جدی داشتیم»!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در حالی‌ که شواهد عینی از تداوم پدیده زباله‌گردی کودکان در تهران خبر می‌دهد، پیروز حناچی شهردار تهران نه تنها شکست پروژه «پایان زباله‌گردی کودکان در خردادماه ۱۴۰۰» را نپذیرفته بلکه مدعی شده آمار زباله‌گردی کودکان کاهش پیدا کرده است.

به نوشته کیهان لندن؛ پیروز حناچی شهردار اصلاح‌طلب تهران پارسال در بخشنامه‌ای از ممنوعیت زباله‌گردی کودکان در پایتخت خبر داد و وعده داد تا در خردادماه ۱۴۰۰ پدیده زباله‌گردی کودکان برچیده شود. بر اساس این بخشنامه‌ قرار بود تا با پیمانکارانی که کودکان را استثمار می‌کنند، برخورد جدی شود و بطور مثال دیگر قراردادی برای جمع‌آوری زباله‌ها با این پیمانکاران تمدید نشود.

این درحالیست که اکنون نه تنها این بخشنامه‌ خلاف آنچه این مقامات شهرداری تهران مدعی‌اند، «کارآمد» نبوده بلکه شواهد عینی حاکیست میزان زباله‌گردی کودکان کاهش نداشته است.

جوادی یگانه معاون اجتماعی شهرداری تهران در این ارتباط مدعیست: «در زمینه کودکان کار، بر اساس مشاهدات شهرداری، حاکی از کم شدن آنها است و در جلسه‌ای که در دادستانی داشتیم مبنی بر این بود که بتوانیم با ماشین‌هایی که کودک کار و کودکان زباله‌گرد را به کار می‌گیرند برخورد کنیم. مشاهدات حاکی از کاهش کودک زباله‌گرد است».

معاون اجتماعی شهردار تهران همچنین سامانه «۱۳۷» به منظور اعلام زباله‌گردی کودکان در سطح خیابان‌ها را ستوده و گفته است: «ما هم در جلساتی که به اتفاق آقای یزدانی داشتیم تمام پیمانکاران را جمع کردیم و توضیح دادیم، این مسئله باید انجام شود. در قراردادی که شهرداری تهران منعقد می‌کند، مشخصا از هیچکدام از کارگران نباید اتباع و کودک باشند».

او درباره مهلت دادن حناچی شهردار تهران برای از بین رفتن زباله‌گردی کودکان تا خرداد ۱۴۰۰ تاکید کرد: «ما تلاش خودمان را کردیم و همچنان هم تلاش می‌کنیم تا این مسئله از بین برود».

یگانه مبنای ادعای کاهش زباله‌گردی کودکان در تهران اما «بخشنامه آقای شهردار، آمار سازمان بازرسی و نیروی انتظامی و دادستانی» است! جوادی یگانه گفته «به‌علاوه جریمه‌ای در نظر گرفته‌ایم و اعلام شد اگر چنین مسئله‌ای مشاهده شود از قرارداد پیمانکار کسر می‌شود.همچنین باید افرادی که در این زمینه کار می‌کنند لباس مخصوص داشته باشند».

پیروز حناچی شهردار تهران نیز می‌گوید: «کودکان کار و زباله‌گرد در تهران باید جدا شوند، اینها دو مقوله کاملا جدا هستند. در خصوص کودکان زباله‌گرد آمار به شدت کاهش پیدا کرده است، ما در این زمینه به شدت برخورد می‌کنیم. در خصوص کودکان کار نیز یک حوزه گسترده و فراتر از شهرداری است و این موضوع اتفاق می‌افتد و مقوله آن جداست».

صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره به آمار سازمان بازرسی کل کشور از کودکان کار در تهران می‌گوید: «بر اساس آماری که از سازمان بازرسی داریم کودکان کار از حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر که آمار رسمی بوده به کمتر از ۱۰۰ نفر رسیده است. کارگرانی که تفکیک را انجام می‌دهند گروه‌های پیمانکار هستند که لباس فرم دارند و خودروی جمع‌آوری پسماند خشک دارند و کار قانونی خود را انجام می‌دهند».

این مقام شهرداری تهران در حالی آمار کمتر از ۱۰۰ کودک زباله‌گرد را اعلام می‌کند که آمار گروه‌های مردم‌نهاد حاکی از حدود ۴ هزار کودک کار زباله‌گرد در تهران است.

چندی پیش نیز محمود علی‌گو رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفته بود: «بر اساس آمار وزارت کار در سال ۱۳۹۶، ۵۰۰هزار کودک کار در سطح کشور وجود دارد که به سه دسته کودکان کار کارگاهی، کودکان ‌کار در خیابان و کودکان زباله‌گرد تقسیم می‌شوند».

مهدی عیسی‌زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره فقدان اطلاعات آماری از میزان کودکان کار در ایران گفته بود: «بعد از ۴۲ سال هنوز آمار مشخصی از کودکان ارائه نشده و این باعث شرمندگی است».

او ادامه داد: «ضمنا از طریق ۱۳۷ اعلام کردیم هر جایی که کودک کار دیده شده به شهرداری گزارش داده شود و شهرداری در این زمینه برخورد نیز داشته است و دو منطقه حذف شدند. ضمن اینکه تنها شهری بودیم که حکم از دادستانی گرفتیم و تفاهمی با نیروی انتظامی داشتیم و نیروی انتظامی ۸۰ اکیپ از زمان شیوع کرونا در اختیار ما قرار داد و خودرویی که کودک زباله‌گرد مربوط به پیمانکار است را توقیف کند».

علیپور گفت: «تا زمانی که مخازن به این شکل است که دسترسی به آن آسان است افراد غیر‌مجاز هم می‌توانند از آن برداشت داشته باشند و شهرداری ضابط قضایی نیست که بخواهد برخورد داشته باشد. به زمان‌بندی و مشارکت مردم نیاز داریم و با اعداد و ارقام می‌گویم که در آمار کاهش خیلی جدی داشتیم».