عکاسِ شاهزاده ۸ ساله خوزستانی دیپلم افتخار دریافت کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_روایت تصویری «تحقق آرزوی یک کودک مبتلا به سرطان» توسط یک عکاس ایرانی، دیپلم افتخار یازدهمین دوسالانه عکس مستند هنری بلغارستان (PHODAR) را از آن خود کرد.

«شایان حاجی‌نجف»، عکاس مستند و خبری ایران در این دوسالانه با مجموعه عکس «شاهزاده صورتی» مربوط به کودکی مبتلا به سرطان به نام «پرند»، هشت ساله که آرزوی پوشیدن لباس شاهزاده‌ای به رنگ صورتی را داشت، حضور یافت.

به گزارش سایت «فودار»، پرند ۸ ساله است. او در اندیمشک، ایران متولد شد و از حدود ۶ سالگی به سرطان مبتلا بود. پرند به دلیل نداشتن بیمارستان مناسب در شهری که در آن زندگی می‌کند، باید ۱۵۰ کیلومتر برای درمان به اهواز، مرکز استان خوزستان سفر کند و در بیمارستان بقایی تحت درمان قرار گیرد. پرند، مانند بسیاری از دختران هم‌سن و سال خود، آرزو داشت روزی لباس صورتی بلند بپوشد و تاج بر تن کند و مانند یک شاهزاده خانم در لباس صورتی بدرخشد. آرزوی پرند با کمک خیریه در اهواز برآورده شد. پرند در روزهایی که وضعیت جسمانی او خوب نبود، با پوشیدن لباس صورتی بلند و تاج به پرنسس صورتی تبدیل شد. پس از برآورده شدن آرزوی او، او برای آماده شدن برای پیوند به بیمارستان بازگشت.

در نمایشگاه آثار این دوسالانه که از ۱۵ مهرماه در محل موزه هنرهای اجتماعی صوفیه بلغارستان برپا شد، ۲۲ عکاس از ۱۳ کشور جهان حضور داشتند.

«ابراهیم علی‌پور» و «عبدالله حیدری» از ایران نیز در میان عکاسان راه‌یافته به نمایشگاه هستند.

به گزارش ایرنا، موضوع یازدهمین دوره این جشنواره «امروز، فردای دیروز است» است. این مبحث یک دید تاریخی از واقعیت را نشان می‌دهد و در عین حال در قلب پدیده عکاسی قرار می‌گیرد، وضعیت همه‌گیری، انزوا، محدودیت‌ها بر هر یک از ما به طور روزانه و عملکرد جامعه به طور کلی تاثیر می‌گذارد؛ از نکاتی است که توسط هیات داوران این دوسالانه مورد توجه قرار گرفته است.

دوسالانه عکس (PHODAR) معتبرترین جایزه عکس مستند و هنری شرق اروپا است.