غارنشینی در اهواز!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ اینجا حصرآباد محله‌ ای در اهواز -پایتخت نفتی ایران- با چند بلوک سیمانی و درهای حلبی در دل کوه است.

همین چند سال پیش بود که دختربچه ی اهوازی در شب تولدش در سقوط یک صخره بر منزلشان جان داد.

حصیرآباد یکی از محله‌های قدیمی شهر اهواز است. این محله در راستای شمال جنوب بین محله‌های آسیه آباد و راه بند بوده و همچون آسیه آباد در راستای خیابان کارون و روی دامنهٔ تپه قرار گرفته‌است. حصیر آباد از سوی دیگر بین منبع آب و سخیریه قرار دارد. خیابان کارون در قسمت حصیر آباد به صورت بازار درآمده و از قدیم جزو مناطق شلوغ نواحی اطراف به‌شمار می‌آید.مردم حصیرآباد بیشتر اقوام بختیاری و عرب هستند.

زمانیکه خانه‌ها اغلب از خشت و گل و آجر ساخته می‌شد، خانه‌های این محله از حصیر ساخته می‌شد. البته اکنون هیچ خانه حصیری در این محله یافت نمی‌شود.

اکثر خانه‌های موجود در حصیرآباد قدیمی هستند. اما تعداد رو به رشدی آپارتمان و خانه‌های نوساز نیز امروزه به چشم می‌خورند. برخی مناطق حصیرآباد به دلیل واقع شدن روی تپه، از نظر ایمنی خطرناکند؛ مثلاً در نیمهٔ شب ۲۸ آذر ۱۳۸۲ سقوط صخره در این مناطق روی سه منزل مسکونی سبب کشته شدن سه نفر شد.

حصیرآباد یکی از محله‌های قدیمی شهر اهواز که با رشته کوهی در کنار آن و در مرکز شهر کاملاً قابل تشخیص است. نکتهٔ بارز منطقه وجود رشته نسبتاً طولانی از تپه‌های ماسه‌ای که در کنار ان خانه‌های متعددی نیز ساخته شده‌است. این منطقه سالهاست که بدون توجه مسئولان به حال خود رها شده و از امکانات پایینی برخوردار است. وجود زاغه‌نشینی در کنار آن یکی از مشکلات همیشگی آن بوده‌است.