غربی‌ها درباره انتخاب سلامی به عنوان فرمانده سپاه چه می‌گویند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ انتصاب سردار حسین سلامی به عنوان فرمانده سپاه واکنش‌هایی را در رسانه‌های خارجی به همراه داشته که فصل مشترک این واکنش‌ها، ویژگی «بزرگنمایی و اغراق» در اظهار نظر‌های فرمانده جدید سپاه است.

نشریه آمریکایی واشنگتن فری بیکون در گزارشی هدف اصلی این انتصاب را نابودی اسرائیل خوانده و نوشته فرمانده جدید یکی از کسانی است که در سیاست‌های توسعه برنامه موشکی ایران با ظرفیت نابودی اسرائیل نقش مهمی داشته و انتصاب او درست زمانی اتفاق افتاده که ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. 

این رسانه آمریکایی مدعی شده سردار سلامی در موضوع استتار برنامه‌های هسته‌ای ایران از بازرسان بین المللی نقش مهمی بازی کرده است. به گفته مقامات دولت آمریکا انتخاب سلامی به معنای تند‌تر شدن مواضع ایران است. یکی از مقام‌های آمریکا گفته حسین سلامی بار‌ها اسرائیل را تهدید به نابودی کرده و او پشت پرده اقداماتی از قبیل تولید موشک در کشور‌هایی نظیر لبنان برای حمله راحت‌تر به اسرائیل بوده است.

به گزارش رویداد۲۴ موضوع تولید موشک‌های ایران در کشور دیگر همواره توسط ایران تکذیب شده و سندی برای اثبات این ادعا ارائه نشده است. یکی از مقامات آمریکایی که در بخش تحریم‌ها علیه ایران کار می‌کند به نشریه فری بیکون گفته این یک موضع گیری تند دیگر با هدف توسعه عملیات‌های ایران در سراسر جهان است. ایران دو سال است که درحال بلوف زدن است اما این بار می‌خواهد به طور مستقیم انتقام خروج آمریکا از توفق هسته‌ای را بگیرد.

این مقام آمریکایی گفته تهدیدهای جعفری هیچگاه عملی نشد بنابراین فرد دیگری انتخاب شده است. نشریه دسته راستی بریت بارت آمریکا نیز در تحلیل این انتخاب نوشته سردار حسین سلامی در میانه جنگ ایران و عراق به سپاه پیوسته و بار‌ها اسرائیل را تهدید به نابودی کرده است. در ماه فوریه او از وجود طرحی برای شکستن روابط میان آمریکا، اسرائیل و متحدان و شرکایشان خبر داده و گفته بود نیرو‌های ایرانی این زمین را از لوث وجود این‌ها پاک خواهند کرد. 

رسانه بریت بارت قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی را یکی از دلایل احتمالی انتخاب سردار سلامی به عنوان فرمانده سپاه خوانده است. العربیه عربستان در گزارشی با عنوان «صاحب به یادماندنی‌ترین اظهارنظر‌ها در بین فرماندهان سپاه به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب شد» برخی اظهار نظر‌های سلامی علیه آمریکا و اسرائیل را بازنشر کرده است.

به گزارش رویداد۲۴ جالب اینجاست که اظهار نظر‌های سلامی درباره عدم مشروعیت اسرائیل مورد توجه رسانه عربستانی العربیه قرار گرفته است. اورشلیم پست اسرائیل نیز انتخاب سلامی را به وضعیت روابط ایران و اسرائیل گره زده و نوشته در بدترین شرایط تنش‌ها میان اسرائیل و ایران، رهبر ایران صاحب ایده «لزوم پاکسازی زمین از لوث وجود اسرائیل» را به عنوان فرمانده سپاه انتخاب کرده است.