غفلت از ساماندهی نسخ خطی در کشور/ دلایل اقتصادی تقویت زبان فارسی را با چالش مواجه کرده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مصطفی درایتی پژوهشگر از غفلت نهادهای فرهنگی به ساماندهی نسخ خطی در کشور انتقاد کرد.

مصطفی درایتی پژوهشگر نسخ خطی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با انتقاد از وضعیت ساماندهی نسخ خطی در کشور گفت: فهرست‌نویسی نسخ خطی در برخی مراکز و کتابخانه‌های کشور به اتمام رسیده اما برخی دیگر هنوز ساماندهی نشده است،‌ برای نمونه کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به اتمام رسیده است،‌ اما برخی کتابخانه‌های دیگر مثل کتابخانه آیت‌الله مرعشی بخشی از نسخ خطی آستان قدس رضوی،‌ کتابخانه ملی و … باقی مانده است.

وی ادامه داد:‌ عمده‌ترین دلیل عدم ساماندهی کامل نسخ خطی در کشور اقتصادی است،‌ متاسفانه هنوز بسیاری از مسئولان ما به این نکته پی نبرده‌اند که اگر نسخه‌ای در کتابخانه‌ای باشد و اطلاعاتش منتشر نشود تا پژوهشگر از وجود آن با خبر باشد،‌ گویا اصلا نسخه‌ای وجود ندارد،‌ متاسفانه هرگاه بودجه‌ای نیز تعلق می‌گیرد،‌ اولویت‌هایی که عمدتاً نسخ خطی در میان آن‌ها نیستند،‌ مورد توجه قرار می‌گیرند.

رئیس موسسه پژوهشی الجواد(ع) تصریح کرد: در حوزه نسخ خطی متخصصان ذدر کشور محدود هستند و طبیعی است که همه مدیران نیز در این حوزه تخصص ندارند،‌ با وجود اینکه زبان فارسی محور هویت ملی ماست و هر چه کار در این حوزه صورت گیرد، به تقویت وحدت ملی ما می‌انجامد، هنوز اهمیت نسخ خطی در تقویت زبان فارسی بر همگان روشن نشده است.

بیشتر بخوانید
بیشترین نسخ خطی فارسی در کدام کشور است؟

مرکزی| شرایط نگهداری نسخ خطی روستاهای استان مرکزی فراهم شود

وی مهمترین دلیل برای ضعف در این حوزه را نبود متولی دانشت و گفت: در سال‌های گذشته بارها مطرح شد که ساماندهی نسخ خطی متمرکز شده و زیر نظر یک متولی قرار بگیرد،‌ تا اعتبارش نیز مشخص شود،‌ اما تاکنون هیچ سازمانی برای تولی‌گری در این حوزه اقدام نکرده است

درایتی در پایان گفت: در حوزه نسخ خطی کارهای انجام شده ناقص نیز بسیار است که باید تکمیل کنیم، کارهایی که نیازمند بازنگری جدی است. هم‌چنین اطلاعات این مجموعه‌ها باید منتشر و در اختیار مراکز پژوهشی معتبر قرار گیرد. اینگونه اقداماتی کاری کارستان می‌طلبد‌.