غلامرضا انصاری از تجربه مذاکره گذشته اصولگرایان می گوید : مذاکره و گفت‌وگو، هنر، علم و تخصصی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، کسانی که با کشوری مذاکره می‌کنند در برابر او تسلیم نمی‌شوند و همچنین این مذاکره به معنای آن نیست که به طرف مقابل‌تان اعتماد دارید؛ بلکه مذاکره و گفت‌وگو، هنر، علم و تخصصی است.

غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب منتشر کرد در روزنامه آرمان ملی نوشت : هر جریان و کشوری که متکی و مسلط به فن گفت‌وگو و مذاکره باشد، قطعا می‌تواند با استدلال، منطق و با استفاده از ابزار علم و دانش منویات خود را به طرف مقابل مذاکره‌کننده تحمیل کند. اینکه فکر کنیم قدرت اصلی آمریکا در اقتصاد و نیروی نظامی‌اش مستقر است، ظاهرا باور دقیقی نیست. نظام سیاسی آمریکا مبتنی‌بر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متعددی مثل فورد کارنگی و موسسات معتبر چندین سال است که استراتژی‌های سیاسی و بین‌المللی خودشان را برای امروز و حتی سیمای چند ده سال آینده ترسیم و تدوین می‌کنند. ما در حال حاضر درشرایط تحریم حداکثری آمریکا قرار گرفته‌ایم و حتی دوستان ما مثل چین و روسیه هم در مبادلات مالی ملاحظات طرف تحریم‌کننده آمریکا را مد نظر قرار می‌دهند.

این رفتارها منفعت اقتصادی گسترده‌ای را برای نظام حاکم بر آمریکا و بیشترین ضرر را برای ما متحمل می‌شوند. خوشبختانه در چند سال گذشته ثابت کرده‌ایم که دستگاه دیپلماسی کشور از تسلط به گفت‌وگو و مذاکره در حد بالایی برخوردار است. چنانچه ما اجازه حرکت را به نظام دیپلماسی کشور و وزارت خارجه بدهیم، قطعا می‌توانند منافع گسترده‌ای را برای کشور و مردم ما به ارمغان بیاورند. مشکل کشور با شعار حل نمی‌شود؛ حتی اگر صد سال دیگر هم شعار بدهیم، باز مشکلات پابرجا خواهد ماند و آمریکا منافع خودش را از شرایط نه جنگ و نه صلح، در نهایت و با حداکثر بهره خواهد برد. اداره کشور هم نیازمند هوشمندی، تدبیر و خردورزی است. اینک زمان آن است که ایران گامی جدیدی بردارد. برداشتن این گام نیازمند شجاعت مدنی‌ و اعتماد به نفس است.

پس از سال‌ها دشمنی، انتخاب راهی مناسب و شرایطی که بتواند منافع ملی را تامین کند، استفاده از ابزار گفت‌وگو است. اینکه کشور ما بتواند چالش‌های خود را با دشمنانش به حداقل برساند، برای کشور مفید است، اما تمام قوا باید نیروی خود برای حل مشکلات کشور صرف کنند. اصولگراها هم قطعا به دنبال گفت‌وگو هستند، اما دوست دارند این گفت‌وگو را خودشان انجام بدهند. اما در دولت احمدی‌نژاد شاهد بودیم که جریان اصولگرا توان، تخصص، تجربه و کارآمدی لازم را برای استفاده از این ابزار ندارند. بنابراین در یک سال باقی‌مانده دولت آقای روحانی، باید به این نتیجه برسیم که با تمام اقتدار و حمایت همه‌جانبه در پشتیبانی از دستگاه دیپلماسی بایستیم و دولتی که در ۱۴۰۰ سروکار خواهد آمد، قطعا می‌تواند از منافع مثبت مذاکره‌ای که امروز دستگاه دیپلماسی به جلو خواهد برد، ان‌شاءا… برای آیندگان و مردم ما بتواند، تبعات مثبتی را در حوزه اقتصادی، معیشت و توسعه به دنبال داشته باشد.